73 grafiki Rembrandta będzie można zobaczyć na wystawie „Rembrandt i Konkurenci. Grafika niderlandzka XVII wieku”, prezentowanej w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie od 25 maja.
Rembrandt van Rijn (1606-1669), najsławniejszy malarz świata, jest powszechnie uważany również za najwybitniejszego akwaforcistę. Wykonał około 300 grafik, malowniczo łącząc w swoich pracach różne techniki graficzne. Sztuka graficzna Rembrandta znalazła naśladowców już za jego życia, a echo tych rycin pojawia się w sztuce do dzisiaj.
Największy w Polsce zbiór grafik Rembrandta znajduje się w Gabinecie Rycin Biblioteki PAU i PAN w Krakowie. Wystawa w MCK zaprezentuje 73 najpiękniejsze i najcenniejsze ryciny artysty wybrane z tej kolekcji. Będą to autoportrety, portrety m.in. Saskii, sceny biblijne, rodzajowe i jedyny zachowany w zbiorach PAU krajobraz Rembrandta. Zostaną one skonfrontowane z 67 pracami artystów niderlandzkich, m.in. Dircka Eversena Lonsa, Jacoba de Gheyn III, Jana Lievensa, przyjaciela Rembrandta – Adriaena van Ostade, Jana van de Velde, Pietera van Laera, ucznia Rembrandta – Ferdinanda Bola, Jorisa van Vlieta – pomocnika artysty i jego naśladowcy. Ekspozycja zaprezentuje także akwaforty artystów młodszego pokolenia: Nicolasa Berchema i malarza pejzażysty, Jacoba van Ruisdaela oraz grafików z tzw. szkoły Rubensa.
W XVII w Niderlandach także kobiety zajmowały się zawodowo rytownictwem. Ciekawostką wystawy są dwie grafiki wykonane przez Geertruyt Roghman, z serii „Zajęcia domowe dziewcząt i kobiet”.
Kuratorem wystawy i autorem scenariusza jest Krzysztof Krużel, kierownik Gabinetu Rycin PAU.
„Rembrandt i Konkurenci” to szósta wystawa MCK zorganizowana w oparciu o zbiory Gabinetu Rycin. Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza „Rembrandt, Rubens i Inni” (1999), „Hogarth i jego wiek” (2001) oraz „Siedem grzechów głównych” (2004).
Zbiory Gabinetu Rycin PAU były gromadzone od XIX wieku. Składają się na nie prace pochodzące z Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz z kolekcji arystokratycznej rodziny Moszyńskich. W skład kolekcji paryskiej wchodziły m.in. dzieła sztuki przekazane przez generała Karola Ottona Kniaziewicza, senatora Macieja Wodzińskiego oraz wielkiego przyjaciela Polaków, pisarza i parlamentarzysty Karola de Montalemberta.
W zbiorze przekazanym przez Macieja Wodzińskiego, liczącym ok. 45 tysięcy rycin luźnych i w albumach znalazło się wiele odbitek prac najwybitniejszych grafików takich jak: Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn i Giovanni Battista Piranesi.
Większość z prezentowanych na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury grafik Rembrandta pochodzi właśnie z kolekcji senatora Wodzińskiego.
Rembrandt i konkurenci. Grafika niderlandzka XVII wieku
Grafiki z Gabinetu Rycin PAU w Bibliotece Naukowej PAU i PAN
w Krakowie
25 maja – 27 sierpnia 2006
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków