W Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem odbędą się „Posiady”, których gościem specjalnym będzie Profesor Dr Mohamed Hanaa Abdel Fatah Metwaly. Spotkanie w zakopiańskim teatrze stanowi doskonałą okazję do przybliżenia polskiej publiczności ciekawostek z zakresu wiedzy o mało znanym, a mającym wspaniałą tradycję teatrze arabskim. Tematem wykładu będzie "Tradycja i współczesność teatru egipskiego".
Mohamed Hanaa Abdel Fatah Metwaly
jest absolwentem Wydziału aktorskiego i Reżyserii Instytutu Teatralnego w Kairze, studiował również scenariusz i reżyserię w kairskim Wyższym Instytucie Filmowym. Jest doktorem nauk humanistycznych Instytutu Orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykładał w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki. Doskonale zna teatr polski, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie (1985 r.). Od lat jest wykładowcą reżyserii i aktorstwa w Akademii Sztuk w Kairze, a obecnie profesorem Wydziału Teatralnego Uniwersytetu w Gizie.
Tłumaczy polskie dramaty ( m.in. Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Ireneusza Iredyńskiego) i książki z dziedziny teatru na arabski.
Reżyseruje sztuki klasyczne i współczesne, zarówno z repertuaru światowego, jak i ze skarbnicy teatru arabskiego. Doskonale przybliża tajemnice orientalnego teatru Polakom i techniki teatralne polskiego teatru Egipcjanom.
Wielokrotnie reżyserował w polskich teatrach między innymi w Teatrze Witkacego w Zakopanem (przedstawienie "Sanduk Ad-Dunia czyli skrzynia cudów” w 1999 r. – oparte na tradycji arabskich dramatów i widowiskach teatralnych: Teatr Cieni, Baśnie 1001 Nocy, Arifat – Teatr Kobiecy, Kondolencje Al-Husayna, Sufista Al-Haladż i rytualny taniec Az-Zaar).
Jest laureatem wielu nagród, m.in.
Nagrody polskiego oddziału ITI za propagowanie kultury polskiej w Egipcie i świecie arabskim(1994),
Nagrody Publiczności miasta Białystok „Najlepsza sztuka roku 1985” za wyreżyserowaną tam sztukę „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego, Nagrody Dziennikarzy za najlepszą reżyserie teatralną w roku 1996 – za sztukę „Utarczki” Catherine Heyes, uhonorowany został także Nagrodą Państwową Ministerstwa Kultury w Egipcie jako najlepszy reżyser egipski ze szczególnym uznaniem dla wyreżyserowanie „Balu Manekinów” Bruno Jasieńskiego(1998) oraz Nagrodą Polskiego Związku Literatów [ZAiKS] za osiągnięcia w dziedzinie tłumaczeń z języka polskiego na arabski (2000).
Jest autorem słuchowisk i audycji radiowych o polskiej literaturze, wielu artykułów zakresu teatrologii, napisał również książki: „Profil polskiego teatru eksperymentalnego” (1994) „Nowy nurt w teatrze polskim” (1998).Czynnie uczestniczy w wymianie doświadczeń warsztatowych pomiędzy polskimi i arabskimi zespołami teatralnymi, inicjując sprowadzanie polskich przedstawień na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Eksperymentalnych, odbywający się corocznie w Kairze.
Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
Foyer Sceny Witkacego
20 maja 2006 r. o godzinie 21.00