Podczas XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (1-9 lipca 2006), w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha pt. „Światłocienie Jerozolimy”.
Erwin Schenkelbach urodził się w Drohobyczu. W tajniki fotografowania wprowadził go ojciec – również fotograf. Wyobraźnia plastyczna artysty pozostaje pod dużym wpływem Bruno Schulza, co odzwierciedla się zarówno w dziedzinie fotografii, jak i literatury, którą także się zajmuje. Po wojnie Erwin Schenkelbach ukończył Politechnikę Warszawską. Do 1963 roku pracował jako scenarzysta i operator filmowy w warszawskiej telewizji.
W 1963 roku wyemigrował do Izraela. W latach siedemdziesiątych zaczął zajmować się zawodowo fotografowaniem. Od tej pory współpracuje z wieloma gazetami i magazynami na całym świecie. Najbliższa jest mu czarno-biała fotografia surrealistyczna.
Prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie fotografie z cyklu „Światłocienie Jerozolimy” to osobiste impresje nie tylko na temat miasta, ale i ludzi, którzy je zamieszkują. Wielokulturowość, a przede wszystkim wielowyznaniowość budują charakterystyczny wizerunek miasta, w którym trzy religie: judaizm, chrześcijaństwo i mahometanizm – spotykają się w miejscu szczególnie świętym dla każdej z nich.
Czerń, biel, tonacje szarości – czyli ulubiona przez Schenkelbacha fotografia czarno-biała sprzyja ujawnieniu magicznej materii świata Jerozolimy. „W majestatyczne sacrum wdziera się wszędobylskie profanum, na tle Bazyliki Grobu Pańskiego radośnie suszy się uprana bielizna, na rozgrzanej Złotej Kopule wygrzewa się w zimowym słońcu tłum gołębi". Nie zobaczymy tu patosu, a wdzięczne wkradanie się prozy życia.
„Kolejne nacje są tu przedstawiane poprzez religię: chrześcijanie w Jerozolimie i Żydzi. (…) Zaś Arabowie – to niespodzianka i to niespodzianka odważna. Oni nie są definiowani przez religię, ale poprzez związek z ziemią”.
Zobaczymy też wizerunki izraelskich żołnierzy – właściwie młodych chłopaków, wśród których – czy tego chcą czy nie – mogą się znaleźć ofiary, jak również kaci.
Prezentowane fotografie to subtelny portret miasta widzianego wnikliwym okiem artysty.
Cytaty pochodzą z tekstu prof. Andrzeja Wernera w albumie fotografii Erwina Schenkelbacha pt. „Czarne, szare, białe ”.
Kurator wystawy ze strony Muzeum: Jolanta Gumula
Aranżacja plastyczna: Erwin Schenkelbach
Muzeum Narodowe w Krakowie
9 czerwca – 9 lipca 2006
Gmach Główny, al. 3 Maja 1