W Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Księga teatru”. Poświęcone będzie prezentacji sylwetki jednego z najwybitniejszych reżyserów litewskich. Imprezie towarzyszyć będą filmy dokumentujące spektakle Eimuntasa Nekrošiusa.
Eimuntas Nekrosius urodził się w 1952 roku. W latach 1979-1980 pracował w Kowieńskim Teatrze Dramatycznym. W 1980 roku wrócił do Wileńskiego Teatru Młodzieżowego, tu wyreżyserował spektakle: Kwadrat Jelisjewej (1981), operę
rockową Miłość i śmierć w Weronie Antanelisa i Gedy (1982, wznowiona w 1996 r.), Dzień dłuższy niż stulecie Ajtmatowa (1983), Wujaszek Wania Czechowa (1986), Nos Gogola (1991).
Wszystkie przedstawienia Eimuntasa Nekrošiusa otrzymały nagrody na festiwalach teatralnych na Litwie i w krajach bałtyckich i były pokazywane z powodzeniem na wielu festiwalach teatralnych za granicą. W 1994 r. otrzymał nagrodę specjalną Litewskiego Związku Teatralnego dla najlepszego reżysera roku oraz nagrodę Zgromadzenia Bałtyckiego za spektakl według Puszkina Małe tragedie (Mozart ir Salieri, Don Juan, Dżuma) uznany za najlepsze przedstawienie teatralne w państwach bałtyckich. W tym samym roku Europejski Związek Teatralny oraz Komitet Sztuk w Taorminie (Włochy) przyznał Nekrošiusowi nagrodę Nowego Teatru Europejskiego.
W 1997 roku Nekrošius wyreżyserował Hamleta – pierwsze przedstawienie we współzałożonym przez reżysera teatrze Meno Fortas w Wilnie, a w 2001 roku Otella Shakespeare’a. Oba zostały zaprezentowane prawie na wszystkich najważniejszych festiwalach teatralnych. W 2001 r. reżyser otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę Konstantego Stanisławskiego. W listopadzie
2002 r. w teatrze Comunale we Florencji wyreżyserował Makbeta Verdiego, a w 2004 przedstawienie według starotestamentowej Pieśni nad pieśniami w Teatrze Meno Fortas. Najnowszym spektaklem Nekrošiusa jest opera Dzieci Rozentala Desjatnikowa z librettem wg Władimira Sorokina w Teatrze Bolszoj w Moskwie.
Prowadzenie:
Łukasz Drewnak
Krytyk teatralny
23 maja g 18. Teatr Polski w Poznaniu, Malarnia
Poznań