Roman Jarosz, dyrektor i twórca Europejskiego Festiwalu Filmowego będzie gościem poniedziałkowego otwarcia toruńskiej edycji EFF w kinie Orzeł. Festiwal dzięki kinu ORZEŁ po raz pierwszy pojawi się w Toruniu. Na „orlim” ekranie w ciągu sześciu dni zobaczymy 30 unikatowych europejskich produkcji. Otwarcie uświetni pokaz polskiego filmu o handlu żywym towarem w Berlinie – „Masz na imię Justine” w reżyserii Franco de la Penii.
Europejski Festiwal Filmowy po raz pierwszy gości na Kujawach i Pomorzu. W programie toruńskich pokazów znalazło się 30 europejskich filmów, reprezentujących ambitne, autorskie kino. Publiczność obejrzy premiery obrazów, nigdy wcześniej w Polsce nie prezentowanych, zwycięzców wielkich festiwali światowych i filmy autorów, którzy w Europie mieszkają, ale przybyli tu z krajów nie objętych demokratycznym dobrobytem. Toruńscy widzowie mogą zadecydować o tym, który z filmów otrzyma Nagrodę Publiczności w wysokości 3.000 EUR (Nagrodę Publiczności w 2005 r. otrzymał Reza Bagher za film "Muzyka popularna z Vittuli").
Toruńską edycję EFF otworzy film "Masz na imię Justine" (2005) historia młodej Polki porwanej w Berlinie i zmuszanej do pracy prostytutki, w reżyserii Wenezuelczyka Franco de Penii, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Film jest koprodukcją polsko-luksemburską. Wstęp do filmu wygłosi dyrektor EFF Roman Jarosz. Przebojem będzie na pewno sobotni pokaz znanego z wielkich festiwali filmowych [m.in. Karlove Vary] belgijsko – francuskiego filmu "Ultranova" [reż. Bouli Lanners]. Poruszającej wizji pustki w życiu młodych europejczyków.
Spośród filmów po raz pierwszy prezentowanych w polskich kinach na toruńskim EFF obejrzeć można będzie także m.in. francuski dramat "Lemming" (2005) w reżyserii Niemca Dominika Molla, hiszpańską komedię "My, niżej podpisani" (2003) w reżyserii Joaquina Oristrella, thriller "Przetrwanie miłości" (2004) Brytyjczyka Rogera Michella oraz estoński obraz "Sklep z marzeniami", w reżyserii Peetera Urbli.
W ramach sekcji drugiej, opatrzonej tytułem "Panorama", pokazane zostaną z kolei najnowsze filmy europejskie oraz kilka znanych już polskim widzom. Znajdą się wśród nich m.in. "Honey Baby", który wyreżyserował Fin Mika Kaurismaki, "Życie ukryte w słowach" hiszpańskiej reżyser Isabel Coixet oraz dwa filmy polskie: "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.
Sekcja trzecia, zatytułowana "Otwarte granice", jest poświęcona europejskim produkcjom, których akcja rozgrywa się także poza granicami Europy. Filmy kręcone przez reżyserów – emigrantów lub twórców osiadłych od wielu lat w Europie, ale związanych ze swoimi ojczyznami – najczęściej z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Filmy tej sekcji poruszają problematykę innych kultur i mają stanowić dyskurs na temat ich relacji kultura Europy – na temat tożsamości Starego Kontynentu i jego miejsce we współczesnym świecie. Widzowie obejrzą w jej ramach sześć filmów, m.in. obraz "Eros", wyreżyserowany wspólnie przez Michelangelo Antonioniego, Stevena Soderbergha oraz Chińczyka Kar Wai Wonga.
Ideą EFF jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce, które „w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy” – jak informują organizatorzy. W czasie tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Dziennikarzy w wysokości 2.000 EUR.
Festiwal w ORLE
22-27 maja 2006