Po tygodniach filharmonicznych spotkań z jazzem, jubileuszami i muzyką chóralną filharmonia kaliska powraca do klasycznego repertuaru symfonicznego. W tym tygodniu zabrzmią dwa wielkie i bardzo piękne dzieła epoki romantyzmu: II Koncert fortepianowy J. Brahmsa i VIII Symfonia A. Dvoraka. Koncert Brahmsa to prawdziwa symfonia z koncertującą partią fortepianu a także przepięknym wiolonczelowym solo w trzeciej części utworu. Dzieło to usłyszymy w wykonaniu wybitnego belgijskiego wirtuoza – Bernarda Godeaux, absolwenta słynnej nowojorskiej Julliard School, obecnie koncertującego na całym świecie pianisty, profesora Konserwatorium w Brukseli.
Drugie wielkie dzieło wieczoru to VIII Symfonia Antonina Dworzaka, która ustępując popularnością najsłynniejszej IX Symfonii „z Nowego Świata” na pewno nie ustępuje jej pięknem. Wspaniały klimat tego utworu nasycony jest szerokimi „słowiańskimi” frazami i motywami zaczerpniętymi z muzyki ludu czeskiego. Mimo żywości i wspaniałego triumfalnego finału symfonia ta nie jest wolna od melancholii i refleksji, przywodzących na myśl nostalgiczne krajobrazy czeskiej wsi. Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki.
Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty jak S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek jest laureatem licznych konkursów muzycznych.
W 1988 r. został dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, zespół ten pod jego kierownictwem wziął udział w licznych festiwalach muzycznych, otrzymując szereg prestiżowych nagród. W latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, gdzie dyrygował m. in. takimi dziełami jak: Der Freischütz C.M. von Webera, Cosi fan tutte W. A. Mozarta oraz Madame Butterfly G. Pucciniego.
W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W.Lutosławskiego w Białymstoku gdzie zajął I miejsce a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe – w tym – nagrodę orkiestry. Rezultatem konkursu był także roczny staż dyrygencki w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych; współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Lidia Grychtołówna, Janusz Olejniczak, Antoni Wit, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji i Włoszech, odbywał także staż dyrygencki w USA.
W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A.Toscaniniego w Parmie. Wkrótce potem odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A.Toscaniniego. W kwietniu 1999 r. prowadził we Wrocławiu koncert, na którym obecny był Kurt Masur, wtedy też rozpoczął współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie asystował dyrygentom tej miary co Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz. Ostatnio odniósł sukcesy koncertowe w Niemczech, Włoszech, Francji i Macedonii.
Jest adiunktem i członkiem katedry dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz adiunktem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, sprawuje artystyczne kierownictwo Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych. Od 2001 r. współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. Jest także I dyrygentem warszawskiej orkiestry kameralnej Concentus pro arte oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Koncert symfoniczny
wykonawcy:
Bernard Godeaux, fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent
w programie:
J. Brahms – II Koncert fortepianowy B-dur
Dworzak – VIII Symfonia G-dur op.88
26 maja 2006, godz. 19.30
Sala koncertowa PSM w Kaliszu