Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie z dniem 26 maja 2006 roku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie.
Ostateczna lokalizacja projektowanej inwestycji to obiekt i teren wokół starej Elektrowni Podgórskiej. Obecnie Cricoteka mieści się w kilku odrębnych oddziałach: Biura Ośrodka i Galeria Krzysztofory znajdują się przy ul. Szczepańskiej, Archiwum przy ul. Kanoniczej, Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora przy ul. Siennej, a magazyny zbiorów przy ul. Przemysłowej. To rozproszenie oraz skromne warunki przestrzenne i niewielka, w sumie ok. 300-metrowa, nie spełniająca elementarnych wymogów i norm wystawienniczych powierzchnia ekspozycyjna – nie pozwalają na sprostanie oczekiwaniom ogromnej liczby zainteresowanych twórczością artysty.
Stara Elektrownia, fot. ze zbiorów M. Sosenki
Działalność Cricoteki opiera się na powstałym i przechowywanym w zbiorach Ośrodka zbiorze kilkuset obiektów i kostiumów, przestrzeni scenicznych, pism teoretycznych, rejestracji wideo spektakli i filmów dokumentalnych poświęconych twórczości artysty, dokumentacji fotograficznej, tysięcy recenzji, publikacji, czasopism, druków – plonu wieloletnich wędrówek artystycznych Tadeusza Kantora i jego aktorów. Do najważniejszych zadań Cricoteki należy upowszechnianie dzieła Tadeusza Kantora, zarówno w dziedzinie teatru jak i sztuk plastycznych. Służy temu prowadzona na szeroką skalę działalność wystawiennicza i wydawnicza, organizacja sesji naukowych i spotkań, a na co dzień udostępnianie zainteresowanym wszelkich materiałów archiwalnych znajdujących się w zbiorach. Cricoteka współpracuje też z instytucjami i osobami fizycznymi w kraju i za granicą w zakresie utrwalania i udostępniania dorobku twórczego Tadeusza Kantora, udzielając im pomocy merytorycznej, wypożyczając eksponaty i materiały dokumentacyjne. Jest także organizatorem licznych sesji naukowych i sympozjów, a także spotkań okolicznościowych. Tradycją jest coroczne obchodzenie rocznicy śmierci Tadeusza Kantora poprzez organizowanie wystaw, sesji naukowych i pokazu „Żywych pomników” w wykonaniu aktorów Teatru Cricot 2.
Projektowana nowa siedziba Ośrodka ma spełniać szeroko rozumianą funkcję kulturalną (miejsce działań artystycznych, wystaw sztuk wizualnych, teatralnych, koncertów i prezentacji oraz seminariów i warsztatów), a także umożliwić stałą ekspozycję dorobku twórczego Tadeusza Kantora we wszelkich płaszczyznach jego działalności, co dotychczas, ze względu na warunki lokalowe Ośrodka, nie było możliwe.
Projekt zakłada więc powstanie miejsca, w którym możliwe będzie między innymi:
-
zorganizowanie stałej ekspozycji prezentującej całość zbiorów Cricoteki, a także sal przeznaczonych na ekspozycje czasowe, zmienne prezentujące dzieła Tadeusza Kantora, artystów z nim związanych oraz młodych twórców;
-
zapewnienie zbiorom archiwalnym odpowiednich warunków, spełniających normy wymagane dla ich długoletniego przechowywania, utworzenie specjalistycznego studia konserwacji, archiwizacji i video-digitalizacji;
-
stworzenie warunków dla komfortowego sposobu udostępniania zainteresowanym zbiorów archiwalnych i korzystania z zasobów bogato wyposażonej biblioteki;
-
powstanie sali wielofunkcyjnej umożliwiającej organizację sympozjów, prezentacji multimedialnych, przedsięwzięć teatralnych i warsztatów, projekcji filmowych, wykładów i spotkań;
-
stworzenie nowej infrastruktury kulturowej poprzez rewitalizację i adaptację Starej Elektrowni Podgórskiej;
-
rozszerzenie współpracy między instytucjami w Polsce i zagranicą.
Planowana inwestycja powinna stanowić twórczą przebudowę zabytkowych obiektów dawnej Elektrowni Podgórze, zachowującą walory zabytkowe obiektu i jego rozpoznawalną bryłę, która może stanowić walor akceptacji i identyfikacji z miejscem.
Ze względu na znaczenie twórczości Tadeusza Kantora dla światowej sztuki, obiekt powinien stanowić wyraz architektonicznego hołdu złożonego artyście, jednocześnie umożliwiając prezentację jego dorobku artystycznego w sposób adekwatny do rangi Jego dzieła, a twórcom stwarzając możliwość szeroko pojętej współpracy.
Do prac w jury konkursowym, które dokona wyboru najlepszej pracy konkursowej, zaproszeni zostali: Adam Budak, kurator Kunsthaus w Grazu; dr arch. Przemysław Gawor, sędzia referent; arch. Krystyna Łyczakowska, Prezes Krakowskiego Oddziału SARP; mgr Krzysztof Markiel, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM; Marco de Michelis, Departament Historii Architektury Uniwersytetu IUVA w Wenecji; dr inż. arch. Marek Pabich, Politechnika Łódzka; Anda Rottenberg, historyk sztuki, Przewodnicząca Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; mgr inż. arch. Janusz Sepioł, Marszałek Województwa Małopolskiego; Andrzej Starmach, Dyrektor Galerii Starmach, Prezes Zarządu Fundacji Nowosielskich w Krakowie; prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta Krakowa. Cricotekę reprezentować będzie p. Ewa Kaczmarczyk, Zastępca Dyrektora Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.
W konkursie przewiduje się przyznanie następujących nagród:
a) nagrody pieniężne:
– I nagroda w kwocie 30 000 PLN (brutto);
– II nagroda w kwocie 20 000 PLN (brutto);
– III nagroda w kwocie 10 000 PLN (brutto);
b) nagroda dodatkowa dla autora (zespołu autorskiego) najlepszej pracy konkursowej w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej, zgodnie z art. 111 ust. 1 pkt 3 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Terminy:
-
26 maja 2006 – ogłoszenie konkursu;
-
do 16 czerwca 2006 – składanie i nadsyłanie zapytań dotyczących treści regulaminu konkursu;
-
do 27 czerwca 2006 – przyjmowanie zgłoszeń do konkursu (wniosek z kartą identyfikacyjną) do godz. 16.00;
-
1-2 lipca 2006 – prace Sądu Konkursowego – weryfikacja formalna;
-
do 5 lipca 2006 – zaproszenie do składania prac konkursowych;
-
do 15 września 2006 – składanie prac konkursowych w siedzibie Zamawiającego do godz. 16:00, Kraków, ul. Szczepańska 2;
– 21-25 września 2006 – prace Sądu Konkursowego; -
26 września 2006 – rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników;
-
do 29 października 2006 – przekazanie ogłoszenia o wynikach konkursu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich oraz Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych.
Komplet materiałów konkursowych w cenie 28.00 PLN można nabyć w Biurze Ośrodka, Kraków, ul. Szczepańska 2. Konkurs ogłaszany jest zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt inwestycji wpisany został do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2006-2008.
Zainteresowani udziałem w konkursie mogą zapoznać się z Regulaminem konkursu zamieszczonym na stronie internetowej Cricoteki http://www.cricoteka.com.pl/pl/main.php?d=wydarzenia&kat=5&id=21