Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie prezentuje od 27 maja wystawę pt. „Świadome, proste – świadomie proste". Ekspozycja pokazuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie tzw. Nowego Designu niemieckiego – zjawiska, które zdołało już ugruntować swoją pozycję w skali międzynarodowej, zyskać publiczność i licznych naśladowców.
Popularność Nowego Designu niemieckiego nie jest przykładem odosobnionym, choć z pewnością szczególnym, gdyż czerpie z bogatych osiągnięć niemieckich projektantów.
Proponowana wystawa jest próbą zaprezentowania różnych prądów designerskich, ścierających się ze sobą w Niemczech od połowy lat osiemdziesiątych, co przyczyniło się do stworzenia nowej definicji pojęcia. Wprowadzenie w życie nowoczesnych rozwiązań niejednokrotnie dało zaskakujące efekty. Owe konkurujące ze sobą prądy do dzisiaj pozostają aktywne i twórcze, znacząco wpływając na takie dziedziny jak meblarstwo czy projektowania przedmiotów użytkowych. Tym, co łączy te rozmaite tendencje, jest projektowanie, produkowanie i dostarczanie odbiorcy mebli i akcesoriów wnętrzarskich świadomie prostych, przy czym przymiotnik ten charakteryzuje każdy z etapów wytwarzania przedmiotów. Wystawa służy uwypukleniu różnorakich aspektów tego, co świadome i proste we współczesnym niemieckim designie.
Ekspozycję tworzyć będą łącznie 122 obiekty zaprojektowane przez 35 designerów i zespoły designerskie. Znajdą się pośród nich przede wszystkim meble, sprzęt oświetleniowy oraz różnego rodzaju akcesoria domowe. Prezentowane obiekty są godne uwagi nie ze względu na zastosowania luksusowych materiałów czy skomplikowany i kosztowny proces produkcji; przeciwnie – o ich wyjątkowości stanowią raczej solidność, łatwość i praktyczność w montażu oraz stosunkowo niskie ceny.
Wystawa podąża śladami dobrze ugruntowanej tradycji kultury życia domowego, stąd nawiązania do funkcjonalności mebli modernistycznych – Bauhausu czy Szkoły Designu w Ulm, z drugiej zaś strony odniesienia do idei „objets trouvés”, recyclingu oraz stosowania prefabrykatów, jako zjawisk w istotny sposób definiujących współczesny design.
Organizatorem jest Instytut Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej / ifa (Institut für Auslandsbeziehungen e.V) współpracujący z kuratorami Volkerem Albusem, Markusem Bachem oraz Monike Wall. Polska odsłona możliwa będzie zaś dzięki współpracy Instytutu Goethego w Krakowie.
Kurator wystawy: Olga Jaros.