3 czerwca 2006 w Muzeum Plakatu w Wilanowie nastąpi rozstrzygnięcie 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale, zgłoszone zostały 2.383 plakaty. Na wystawie konkursowej w Muzeum Plakatu w Wilanowie zobaczyć będzie można 647 prac autorstwa 436 artystów z 39 krajów, dopuszczonych do konkursu przez Komisję Kwalifikacyjną Biennale.
Na przełomie maja i czerwca międzynarodowe jury w składzie: Marjatta Ittkonen (Finlandia), Karel Mišek (Czechy), Thierry Sarfis (Francja), Radovan Jenko (Słowenia), Marcin Mroszczak (Polska) wybierze najlepsze na świecie plakaty z ostatnich dwóch lat w trzech kategoriach tematycznych:
– Plakaty Ideowe,
– Plakaty Kulturalne,
– Plakaty Reklamowe
oraz w kategorii Debiut im. H. Tomaszewskiego.
Ogłoszenie werdyktu będzie kulminacyjnym momentem jednego z najważniejszych tegorocznych wydarzeń artystycznych w Polsce.
Międzynarodowe Biennale Plakatu powstało w roku 1966 i już od pierwszej edycji zdobyło uznanie w środowisku grafików oraz krytyków, stając się ważnym międzynarodowym wydarzeniem artystycznym. Co dwa lata, niezmiennie od 40 lat Polska staje się miejscem spotkań tytanów grafiki projektowej oraz debiutantów stojących u progu wielkiej kariery. O laury warszawskiego konkursu walczyły m. in. takie artystyczne sławy jak: Marc Chagall, Alberto Giacometti, Alexander Calder, Max Bill, czy słynni przedstawiciele amerykańskiego pop-artu; Andy Warhol i Roy Lichtenstein. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Roman Cieślewicz.
Dzięki pokazywanym w Wilanowie pracom i artystom, którzy przyjeżdżali konfrontować najciekawsze osiągnięcia światowej sztuki plakatu, Biennale Plakatu stało się wzorem dla innych, podobnych przeglądów na świecie. Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszą, najbardziej prestiżową i najbardziej znaną imprezą poświęconą plakatowi na świecie. Jego kolejne edycje dowodzą, że pomimo osłabienia roli plakatu jako powszechnej formy informacji ulicznej, ten rodzaj wypowiedzi artystycznej jest wciąż żywy.
Idea powołania międzynarodowego cyklicznego konkursu zrodziła się w środowisku polskich artystów grafików jeszcze w początkach lat 60. Inspiratorem i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia był profesor Józef Mroszczak, ceniony grafik, któremu udało się zainteresować świat „polską szkołą plakatu”. Dzięki jego osobistym znajomościom, niezwykłemu talentowi i wielkiej determinacji, 40 lat temu do Warszawy przyjechali międzynarodowi jurorzy, a w konkursie obecni byli najważniejsi twórcy plakatu.
„Pierwsze międzynarodowe Biennale Plakatu i towarzyszące mu sympozjum było dla mojego pokolenia – wspomina Szymon Bojko, polski historyk sztuki, wykładowca w Rhode Island School of Design w Providence w USA – wydarzeniem dającym się przyrównać do otwarcia na oścież drzwi. Zaproszeniem do niedostępnych nam światów. Bez wiz i paszportów. Bez upokorzeń z racji barier geopolitycznych. Westchnienie wolności i miłe uczucie równości, mimo codziennie odczuwanego cywilizacyjnego ubóstwa. Do Warszawy zjechała światowa czołówka artystów-projektantów, teoretyków, wydawców, ekspertów mediów drukowanych. Poczynając od Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Włoch, Niemiec, Anglii, Holandii, Szwajcarii, Czechosłowacji, ZSRR, a kończąc na obecności rewelacyjnej wręcz Japonii.”
3 czerwca 2006, godz. 17.00,
Muzeum Plakatu w Wilanowie (ul. St. Kostki Potockiego 10/16)