W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wystawa dokumentów z Balu w Zalesiu w aranżacji przestrzennej Pauliny Ołowskiej i Joanny Zielińskiej.
Bal Pożegnanie wiosny był nieoficjalną inicjatywą krytyków i artystów związanych z Galerią Foksal.
Odbył się 2 czerwca 1968 roku w prywatnym domu i przylegającym do niego ogrodzie w Zalesiu Górnym pod Warszawą, w otoczeniu dekoracji zaprojektowanych przez Edwarda Krasińskiego i Zbigniewa Gostomskiego. Nawiązująca do obrazu Pietera Bruegela aranżacja z manekinami leżącymi pod obficie zastawionym stołem, przestrzenna martwa natura z warzyw ułożonych na wozie drabiniastym oraz nieproporcjonalnie duży „bar dla olbrzymów”, wzmacniały intencję nadania balowi charakteru wyzwania wobec kontekstu represji politycznych, które nastąpiły po manifestacjach studentów w marcu 1968 roku.
Tytuł Pożegnanie wiosny, kojarzący się z tytułem znanego poloneza, przeczył nastrojowi rezygnacji i żałoby dominującemu w środowiskach intelektualnych i artystycznych tamtego okresu.
„Rewindykowaliśmy zabawę jako przeciwnika niedocenianego przez władzę i najtrudniejszego do opanowania,” komentuje Anka Ptaszkowska. „Postanowiliśmy się bawić w wyzywający i zuchwały sposób. Dlatego, że wszystkie zebrania były zakazane.”
Kwestionując narzucone odgórnie zasady legalności zachowania, bal w Zalesiu obnażał słabości retoryki władzy. Zwisające z gałęzi drzew ogrodu pęta kiełbasy, przedrzeźniające gomółkowską koncepcję narodu „lubiącego wędliny”, pozwalają kojarzyć go z rodzajem sytuacjonistycznego détournement.
fotografie z Balu: Jacek M. Stokłosa
wspomnienia o Balu: Natalia Swolkień
kurator: Paweł Polit
Wystawa czynna do 16 lipca
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa, Al. Ujazdowskie 6