10 czerwca ulica Józefa w Krakowie już po raz czwarty będzie świętować. Coroczna plenerowa impreza dla mieszkańców, turystów i sympatyków Kazimierza weszła na stałe w czerwcowy kalendarz kazimierskich imprez. W założeniu – forma ludycznej zabawy integrującej wszystkich sympatyków Kazimierza, każdego roku organizowana jest pod innym hasłem. Wielokulturowo jest zawsze, bo ulica Józefa jest i była wielokulturowa. Była, bo przez 700 lat zgodnie żyły tu społeczności polska i żydowska. Jest i dzisiaj, bo sława dzielnicy zwabiła do osiedlenia się właśnie tutaj i Irańczyka, i Chorwata, i Afrykańczyka, i Francuza wreszcie, którzy corocznie prezentują kulturę swoich krajów podczas Święta Ulicy Józefa. Może ta otwartość cudzoziemców, a może klimat ulicy spowodował, że ściągnęli tu inni – Polacy co prawda, ale entuzjaści obcych kultur, a w szczególności kulinariów. Mamy tu wielbicieli Prowansji. A całkiem niedawno w pobliżu „kamienicy Wojewodzińskiej” (ul. Józefa 2/Krakowska 20) zapisanej w pamięci przede wszystkim pobytem cesarza Józefa II w jego podróży przez Galicję w 1773 r., zaistniała Monarchia – specjalność kuchnia austriacka.
Tak więc będzie teatralnie. Na ulicę wróci teatr Pławna 9. Wróci, bo to właśnie Dariusz Miliński i jego grupa teatralna, ich stwory, machiny, teatr ognia, byli przebojem pierwszego Święta Ulicy Józefa. Będą klezmerzy, muzyka perska, irlandzka, cała góra Barwinków i wszelka inna muzyka.
Swoją obecność zapowiedział Bogusław Krasnowolski, znawca i mieszkaniec Kazimierza a przy tym autor wielu opracowań dotyczących dzielnicy. Przedstawi bogate dzieje tej najciekawszej z ulic Kazimierza oraz uroczyście odsłoni tabliczkę z historią ulicy.
Będzie akcja malarska „Wizja Kazimierza – oczami artystów”. Dotychczas podczas Święta tradycyjnie malowały dzieci. Najpierw na asfalcie. W zeszłym roku dostały do dyspozycji wielkogabarytowe płótno. W tym roku organizatorzy postanowili wciągnąć do zabawy krakowskich artystów. Właściwie nie do zabawy, ale do artystycznej formy wypowiedzi na temat kierunku rozwoju Kazimierza – historycznej dzielnicy wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Spróbujemy podjąć dialog o obecnym i przyszłym kształcie tego cennego historycznie i kulturowo obszaru. A że ulica jest malarska, to i dialog publiczny przybiera malarską formę.