W Królikarni w Warszawie otwarta zostanie wystawa retrospektywna z okazji 70. rocznicy urodzin i 50. pracy twórczej Henryka Chylińskiego profesora Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Trzy strefy sztuki.
Strefa pierwsza – grafika użytkowa: logotypy, plakaty, projekty znaczków pocztowych. Wśród nich słynne godło Teraz Polska, znaki firmowe Orlenu i Polskiego Radia oraz afisze m.in. do spektakli „Iwanow”, „Dzika kaczka”, „Czerwone pantofelki” z czasów współpracy artysty z Teatrem Klasycznym w Warszawie.
Strefa druga – grafika artystyczna – cykl serigrafii, symboliczna niemal opowieść o różnicowaniu się form, połączeniach, opowiedziana za pomocą prostych kształtów i monochromatycznych barw z nielicznymi akcentami koloru (czerwień i błękit).
Strefa trzecia – malarstwo – wielkoformatowe, oparte na doskonałym rysunku i wyczuciu kompozycji, a jednocześnie niepozbawione malarskiego gestu i ekspresji, wzmocnionych kolorami: czernią, bielą i czerwienią. Tytuły obrazów: „Pieta”, „Adam i Ewa”, „Ludzie ludziom” „Wstyd”, „Transformacja”, „Dzień po…” mogą być odczytywane zarówno uniwersalnie, jak i w odniesieniu religii.
Henryk Chyliński – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował w branży reklamowej, jako kierownik reklamy plastycznej w Teatrze Klasycznym w Warszawie, projektant w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Metronex”, kierownik artystyczny Agencji „Art”, w Wydawnictwie Artystyczno – Graficznym oraz w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, na początku lat 70. – w Nowym Jorku – jako projektant opakowań. Ceniony pedagog. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1966–67 oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Damasceńskiego w latach 1977-1980. Od 1972 roku związany z warszawską ASP, obecnie prowadzi tam pracownię Projektowania Graficznego Reklamy, Opakowań i Wystawiennictwa. W latach 1989-1992 – wiceprezes ICOGRADA (International Council of Graphic Design Associations), „ambasador” ITC (Międzynarodowe Centrum Znaku Firmowego). Laureat prestiżowych konkursów, zdobywca wielu nagród (min. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki).
„Znaki i plakaty to był krąg wyjściowy. Przekroczyła go grafika artystyczna, którą znają obserwatorzy subtelniejszych zjawisk plastycznych. Ale to malarstwo, powracające po latach do pracowni Henryka Chylińskiego, staje się dzisiaj dynamiczną siłą jego twórczości.” Danuta Wróblewska, krytyk sztuki
„Doskonała kompozycja, precyzja, staranność, trafnie wymyślona idea i dbałość o szczegół. Mógłby robić wszystko.” Stanisław Wieczorek, profesor ASP w Warszawie, założyciel Towarzystwa Grafików Projektantów
„W każdym razie, hasło „Chyliński” to pewność działań i rozwiązań, skromność i prostota środków, skłonność do używania symboli i metafor. ” Rafał Strent, profesor ASP w Warszawie*
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a, Warszawa