W Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się kolejna edycja „Persony” – cyklu imprez, w których zaprezentowane zostaną najciekawsze osobowości światowego plakatu – prace projektantów, których postawa artystyczna wpłynęła na kształt dzisiejszego plakatu artystycznego. W tym roku odbędzie się spotkanie z pracami Hansa Hillmanna. Znaczenie Hillmanna dla plakatu niemieckiego jest porównywalne z wkładem, jaki do naszego plakatu wniósł Tomaszewski. Tak samo jak nasi graficy chciał przełamać obowiązujące kanony komercyjnej reklamy filmowej i szukał nowego arsenału środków do przełożenia dynamicznego, przebiegającego w czasie dzieła filmowego na statyczne, dwuwymiarowe dzieło graficzne.
„Hans Hillmann, obchodzący w ubiegłym roku 80. rocznicę urodzin, odegrał w historii plakatu drugiej połowy XX wieku bardzo ważną rolę – zarówno jako twórca, jak i pedagog, wychowawca kilku generacji niemieckich projektantów graficznych. Niektórzy z nich, jak Frieder Grindler, Jürgen Spohn, Dirk Streitenfeld czy Gunter Rambow, stali się również czołowymi plakacistami w Niemczech, uzyskując szerokie uznanie także poza granicami kraju. (…)
Sam Hillmann był uczniem prof. Hansa Leistikowa, wybitnego pedagoga, w swojej własnej twórczości reprezentującego charakterystyczny dla pierwszych lat powojennych nurt racjonalnej i oszczędnej grafiki projektowej, utrzymanej w duchu tradycji „Bauhausu“ i modernistycznych prądów okresu międzywojennego. Ten nurt, mający zresztą do dzisiaj wielu kontynuatorów w Niemczech, przestał być dominujący między innymi za sprawą Hansa Hillmanna. W miejsce czystych układów typograficznych wprowadza do plakatu obraz – znak graficzny, operujący o wiele bogatszymi możliwościami interpretacyjnymi tematu. (…)
Dorobek plakatowy Hansa Hillmanna, poza nielicznymi realizacjami dla potrzeb reklamy, akcji społecznych i wystaw, zamyka się w kręgu plakatu filmowego i druków związanych z promocją filmów. Plakatów powstało ponad 150 do dzieł najwybitniejszych twórców kina m.in. Bunuela, Eisensteina, Felliniego, Bergmanna, Godarda i wielu, wielu innych. Dziś sporo z tych plakatów zaliczanych jest do ścisłej klasyki światowego plakatu. Oto niektóre z nich: „Burza nad Azją“ (Sturm über Asien, 1961), „Pancernik Potiomkin“ (Panzerkreuzer Potemkin, 1967).
Wszystkie te plakaty są zbudowane w oparciu o centralnie położony, duży, silnie działający znak graficzny o starannie przemyślanej w stosunku do anonsowanego tematu budowie. (…). Liternictwo tekstów na plakacie jest zawsze starannie dobrane, wyważone i ustawione we właściwej relacji do obrazu.” – Zdzisław Schubert, fragmenty wstępu do katalogu wystawy
Kurator imprezy: Zdzisław Schubert
Wystawa towarzyszy XX Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie.
Wernisaż z udziałem autora: wtorek 13 czerwca godz. 19