W Warszawskiej Zachęcie dziś otwarcie nowej ekspozycji, zatytułowanej "Od malarstwa do architektury", która ukazuje twórczą drogę francuskiego artysty Fernanda Legera – od malarstwa sztalugowego do dokonań w dziedzinie scenografii, kina, architektury, malarstwa monumentalnego i tkaniny. To pierwsza tak obszerna wystawa Legera w Polsce.
Fernand Leger (1881 – 1955) – mistrz francuskiej awangardy, tworzył głównie w Paryżu, z wyjątkiem lat 1940-46, kiedy przebywał w Stanach Zjednoczonych. Ekspozycja pokazuje w porządku chronologicznym, dzieła z lat 1914-20. Lata 20. to lata fascynacji Legera nowoczesnością; są reprezentowane takimi płótnami jak m.in. "Śniadanie", "Czerwone koło", projektami dekoracji i kostiumów m.in. do "Baletów szwedzkich".
Pokazany jest również film autorstwa Legera – "Le Ballet mecanique" – dzieło bez scenariusza, oparty na kontrastach obrazów i rytmów. Zwiedzający zobaczą również obrazy- projekty wielkich realizacji architektonicznych – takich jak mozaiki w kościele w Assy czy witraży w Audincourt.
Na wystawie można zobaczyć dzieła wykonane w wielu technikach – oleje na płótnie, gwasze i rysunki, tkaniny. Polskim akcentem na wystawie są rysunki Legera do wierszy poety, pisarza, eseisty i krytyka sztuki – Jana Brzękowskiego.
Dzieła pokazywane na wystawie w Zachęcie pochodzą ze zbiorów m.in. Musee Picasso-Chateau Grimaldi w Antibes, Centres Georges Pompidou w Paryżu, Musee National Fernand Leger w Biot oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Ekspozycja potrwa do 20 sierpnia.