Dźwięki codziennego życia ulic górnośląskiego okręgu przemysłowego oraz okolic niemieckiego Katernberg będą nawzajem transmitowane przez Internet do Katowic i Kartenbergu. Razem z odgłosami miasta transmitowany będzie koncert z budynku katowickiej ASP. Aby posłuchać, wystarczy w sobotę, 17 czerwca, pomiędzy godz. 21.00 a 22.30 wejść na stronę www.katowice-katernberg.de albo odwiedzić ul. Raciborską 37 w Katowicach.
Soundbridge Katowice-Katernberg to nie tylko odgłosy ulic i miejsc. W budynku katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej 37 Richard Ortmann oraz artyści z katowickiej Akademii Muzycznej zagrają własne pasaże inspirowane przekaywanymi "na żywo" dżwiękami miasta. Natomiast studenci ASP w Katowicach przygotowują wizualizacje.
Sounbridge Katowice-Katernberg łączy dwa regiony mocno kojarzone z węglem i stalą. Istotą mostu jest wymiana myśli niezależnie od miejsca i czasu. – To, co dla mieszkańców przemysłowego Śląska, jest teraźniejszością, u nas należy do przeszłości. To, co tu jest teraźniejszością, dla Katowic stanowi przyszłość- mówi Richard Ortmann, jeden z budowniczych mostu – Oba okręgi przemysłowe, górnośląski i nadreńsko-westfalski, były pruskimi prowincjami, żyjącymi z przemysłu ciężkiego. Dlatego też oba regiony wykazują historyczne podobieństwa, oba należą dziś do europejskich obszarów metropolitalnych, choć znajdują się na różnych etapach procesu transformacji – dodaje Ortmann.
Co ciekawe, w języku niemieckim zamykanie zakładów przemysłowych określane jest słowem „Still – legung” czyli „wyciszanie”.