We wtorek 20 czerwca o godzinie 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie zostaną zaprezentowane w ramach „Archiwum formy filmowej” filmy Natalii LL.
Natalia LL była pierwszą artystką polską, która samodzielnie zaczęła pracować z nowymi mediami mechanicznej rejestracji i dystrybucji obrazów, takimi jak film czy fotografia. Odrzucając nadmierne unaukowianie sztuki (mieszanie jej z innymi dyskursami takimi jak: semiotyka, logika, matematyka, cybernetyka, lingwistyka, wiedza o technologii etc.), waloryzowała inne rodzaje poznania (np. intuicję), jak również wymykające się racjonalnym analizom sfery (erotyzm, ciało, seksualność, sen, marzenie).
Twórczość Natalii LL z lat 70. sytuuje się pomiędzy opartym na pojęciu Wyobraźni polskim konceptualizmem lat 60. (artystka często podkreśla swoje związki ze sztuką Jerzego Rosołowicza) i racjonalnym, unaukowionym konceptualizmem lat 70. (za którego główną przedstawicielkę Natalia LL była uznawana).
Natalia LL dokonywała specyficznej reaktywacji postawy romantycznej w perspektywie nadmiernie stechnicyzowanej i racjonalnej sztuki neoawangardowej pierwszej połowy lat 70., sądziła bowiem, iż sztuka gubi element duchowy, intuicyjny, mistyczny. Podobny proces redukcji i zubożenia Natalia LL dostrzegała w egzystencji człowieka, w otaczającej go kulturze i cywilizacji. Jej przesycona specyficznym humanizmem i holizmem sztuka starała się przeciwstawić tym procesom.
Kurator: Łukasz Ronduda
Sala Konferencyjna
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa, Al. Ujazdowskie 6