„Muzyka w blokowisku” to nowy projekt organizowany przez Młodzieżowy Klub Twórczy „Plama” w Gdańsku. Będzie to cykl koncertów plenerowych prezentowanych w otoczeniu kilku dziesięciopiętrowych bloków osiedla Zaspa – koncerty odbywają się na dachu klubu „Plama”.
Cykl koncertów stanowić będzie po „Obrazach Ogniem Malowanych” kolejną plenerową imprezę odbywającą się na trawnikach przed klubem „Plama”. Celem imprezy jest ożywienie przestrzeni blokowiska poprzez organizacje koncertów oraz umożliwienie mieszkańcom osiedla obcowanie z muzyką pod gołym niebem. Wykonawcy dobierani będą według specyficznego klucza. Wykonawcy reprezentować będą nurty muzyki jazzowej, etnicznej oraz nowej muzyki improwizowanej. Dzięki takiemu posunięciu mieszkańcy osiedla będą mieli możliwość poszerzenia swoich muzycznych horyzontów oraz zapoznania się
z nowymi trendami w muzyce. Muzyka improwizowana stanowić będzie alternatywę do koncertów muzyki popularnej organizowanych w mieście.
Karpaty Magiczne
Karpaty Magiczne od 6 lat konsekwentnie proponują muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha free jazzowej improwizacji.
Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów takich jak słowacka fujara pasterska, australijskie didjeridu, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie miniharmonium znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, niestroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji. Poboczne projekty Anny Nacher i Marka Styczyńskiego eksplorują obszary nietypowo traktowanej muzyki ambient, ze szczególnym wykorzystaniem dźwięków otoczenia (soundscapes).
Muzyka Projektu udokumentowana została na 9 płytach wydawanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz na dwóch płytach nagranych przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego w ramach projektu z pogranicza ekologii dźwięku, z wykorzystaniem głosów fok, delfinów, orek i morświnów Morza Północnego i Bałtyckiego (we współpracy ze Stacją Morską w Helu oraz międzynarodową organizacją ASCOBANS/UNEP z siedzibą w Bonn)
Inicjatorzy Projektu, Anna Nacher i Marek Styczyński, sami aktywnie podróżujący w poszukiwaniu instrumentów muzycznych, mają za sobą wyprawy do Indii, Nepalu, na Bałkany, do Skandynawii czy na kontynent amerykański, udokumentowane książką „Ucho Jaka. Podróże muzyczne od Kathmandu do Santa Fe” (Bezdroża 2003)
23 czerwca 2006 r. godz. 21.00
dach Młodzieżowego Klubu Twórczego „Plama”, Gdańsk