W Muzeum Architektury we Wrocławiu 22 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy Wanday Gołkowskiej pt. Układ otwarty. Artystka – urodzona w Rzeszowie, od wielu lat związana jest z Wrocławiem. W latach 1945-1952 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1950 roku wyszła za mąż za Jana Chwałczyka. Od 1953 roku wzięła udział w około 350 wystawach zbiorowych, plenerach, akcjach i sympozjach oraz w 38 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 1991 roku profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej działalność artystyczna obejmuje malarstwo, rysunek, formy przestrzenne, teorię i sztukę konceptualną. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy, w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Muzeach Okręgowych w Lublinie, Koszlinie, Chełmie, Legnicy, Sanoku, a także w wielu ośrodkach sztuki współczesnej w Niemczech, Szwecji, Francji, Holandii. Wystawa twórczości Wandy Gołkowskiej we wrocławskim Muzeum Architektury obejmuje prace z lat 1971-2006.
„Sztuka jest dziedziną, która usiłuje przeciwstawić się wszelkiej unifikacji, a artyści obawiają się przejścia w stereotypy. Akt twórczy i zawarty w nim element kreacji – staje się przesłaniem, indywidualnym wyznaniem, autoanalizą sztuki.
Autor – przemawiając w swoich realizacjach własnym językiem, tworzy obszary, w których materia, struktura, kolor, wywołują zamierzony efekt – a świadomie użyte środki artystycznego wyrazu są mediami, organizującymi budowę przestrzeni.
Tworzenie – to wprowadzenie własnych określeń wartości, dowolne konstruowanie świata w strukturach filozoficznych, formułowanie układów, przekształceń, znaków, realizowanie niepokornych pomysłów, wprowadzenie pojęć przestrzeni intelektualnej człowieka.
Tradycja i sprzeciw – to antynomia, która zawiera działanie pobudzające, twórcze. Tradycja, w moim przekonaniu, jest bogatym zespołem wiedzy, zasad, sposobów myślenia, umiejętności.
Wybór z tej całości i wykorzystanie pewnych wartości – stwarzają równocześnie bodźce do protestu i możliwości świadomego oporu wobec stereotypów.”
Wanda Gołkowska, fragment z katalogu „Układ otwarty cz. II” 2006
Wystawa czynna do 10 września 2006