W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa będzie można oglądać wystawę Pejzaż rzeczywisty i fantastyczny Giambattisty Piranesiego w grafice ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, otwartą w dniach 18.07. – 01.10.2006 r. w Galeri Pałacu Krzysztofory
W Galerii pokazana będzie ekspozycja kilkudziesięciu akwafort Giambattisty Piranesiego ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Na wystawie ukazane zostały dwa główne nurty twórczości artysty: grafiki prezentujące późnobarokowy architektoniczny pejzaż miejski oraz pejzaż fantastyczny, będący reminiscencją architektury starożytnego Rzymu.
Giovanni Battista Piranesi należy do twórców uniwersalnych wzbudzających zainteresowanie prawie w każdym momencie dziejowym. W swoich dziełach ujawnił talent nie tylko grafika ale także malarza, rysownika, scenografa, architekta, projektanta, planisty, urbanisty, archeologa oraz wykorzystał możliwości wynikające z tych rozległych dziedzin własnych zainteresowań. Większość jego prac jest efektem fascynacji Rzymem – jego architekturą przede wszystkim starożytną, ale także średniowieczną i nowożytną. Można uznać za paradoks, że nowatorstwo jego grafiki, połączenie elementów rzeczywistych ze światem fantazji w nowej koncepcji przestrzennej, wynikało z tradycji sztuki weneckiej, z którą był związany poprzez relacje rodzinne.
W zbiorach Muzeum w Gliwicach znajduje się sto czterdzieści grafik G. B. Piranesiego, pochodzących głównie z cykli: Le Antichita Romane i Vedute di Roma. Kolekcja zgromadzona w gliwickim Muzeum nie ma charakteru przypadkowego zbioru, gdyż istniały określone preferencje widoczne w formie i tematyce wybranych prac. Dominuje Rzym antyczny słynący melancholijnym pięknem i monumentalnością dawnych reliktów.
tekst: informacja prasowa Muzeum Historycznego Misata Krakowa