Wystawa Jerzy Panek (1918-2001), należąca do cyklu ekspozycji prezentujących w Muzeum Narodowym w Krakowie dorobek mistrzów współczesnej grafiki krakowskiej, przypomni tym razem twórczość jednego z najznakomitszych mistrzów powojennego drzeworytu polskiego, pełnego pasji malarza i doskonałego rysownika.
Nieczęsto mamy okazję doświadczania sztuki łączącej walor przesłania o charakterze uniwersalnym i głęboko humanistycznym z bardzo prostą, a jednocześnie odkrywczą formułą plastycznego obrazowania; sztuki, która potrafi wzbudzić w widzu głębokie emocje oraz pozwala odczuć rodzaj wspólnoty nie tylko z artystą, ale i całym przedstawianym przez niego światem. Takie właśnie dzieła pozostawił po sobie Jerzy Panek (1918-2001), krakowski grafik, malarz i rysownik obdarzony ogromną intuicją artystyczną i niezrównaną umiejętnością stworzenia oryginalnego, trafnego przekazu.
Jerzy Panek stworzył grafikę świeżą i szczerą, sugestywną i ekspresyjną, ujawniającą wielką wrażliwość pokrywaną często dobroduszną ironią. Takie same cechy odnaleźć można w jego pracach malarskich i rysunkowych, w których zdradzał ogromny temperament i swobodę, bowiem jako twórca funkcjonował z powodzeniem i bez wewnętrznych sprzeczności
w dwóch światach: obszarze czarno-białej, najczęściej linearnej grafiki
i świecie barwnych, fakturalnych plam swych obrazów.
Choć cieszył się wielkim uznaniem i sympatią środowiska artystycznego i krytycznego, o czym świadczyły liczne, nie tylko polskie honory i nagrody – miał niewiele wystaw indywidualnych. Główną przyczyną był fakt, iż artysta czas konieczny do przygotowania ekspozycji uznawał za stracony dla własnej twórczości, traktowanej przez niego jako główna życiowa misja.
Organizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa około 300 dzieł Jerzego Panka – grafik, obrazów, rysunków ze zbiorów publicznych i prywatnych oraz licznych, podarowanych przez niego krakowskiemu Muzeum desek drzeworytniczych – próbuje niejako nadrobić niedostatki obecności tego niezwykłego artysty. Jego postać i sławną pracownię na krakowskim Kazimierzu przypomni także zaimprowizowane z oryginalnych sprzętów atelier, bogata dokumentacja fotograficzna oraz wydawnictwa towarzyszące wystawie.
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, 15 września – 5 listopada 2006.