Grzegorz Jarzyna razem z aktorami Teatru Rozmaitości w Warszawie przygotowuje niezwykłe przedstawienie. Punktem wyjścia do teatralnej dyskusji jest „Don Giovanni” Mozarta, dzieło Moliera, a przede wszystkim sam mit Don Giovanniego, tak silnie zakorzeniony w naszej kulturze.
Spektakl prowadzi dyskurs z mitem i z operą, nazywaną często operą wszech czasów. Jarzyna bada, kim jest Don Giovanni dzisiaj, na ile mit zachował swoją siłę, analizuje różne rodzaje miłosnego uzależnienia, reprezentowanego przez trzy bohaterki spektaklu: Annę, Elwirę i Zerlinę. Wprowadza też w swoje teatralne poszukiwania kategorie pustki i rozczarowania, które okazują się ważnym, choć destrukcyjnym, motorem działania Giovanniego.
Przedstawienie ma niezwykłą formę teatralną, gdyż jest spotkaniem z operą w wykonaniu aktorów. Intencją Jarzyny jest próba odczytania opery w kategoriach teatru. Reżyser mówi, że początkowo myślał o antyoperze, a w rezultacie doszedł do najgłębszego hołdu złożonego przez teatr tej dziwnej i kapryśnej królowej, jaką jest opera.
Reżyseria
Grzegorz Jarzyna
Teatr Rozmaitości
Premiera 21 września 2006