Od 6 do 13 sierpnia odbędzie się w Krakowie kolejna edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Festiwal powstał w dobie zainteresowania historią tańca, fascynacji sztuką baletu europejskiego i potrzeby powrotu do źródeł wspólnego dziedzictwa europejskiego. Szczególnie odpowiada na potrzebę spotkania i wymiany zespołów tańców historycznych zawodowych i amatorskich, powstałych w Polsce i na świecie. W 2006 roku tematem przewodnim „Cracovia Danza” będzie taniec dworski w stylu włoskim.
Willa Decjusza stanie się centrum wydarzeń festiwalowych, podczas których odbywać się będą spektakle, koncerty, wystawa strojów dworskich, wykłady, warsztaty tańców dworskich, prowadzone przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy oraz wieczorne pokazy zespołów młodzieżowych.
Tegoroczną nowością będą dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia te odbywać się będą równolegle do pozostałych zajęć, tak by rodzice mogli na pewien czas zostawić dzieci pod opieką doświadczonej nauczycielki tańców.
Ponadto organizatorzy zaproponują „Warsztaty z budowy masek teatralnych”, wykorzystywanych w tańcu jako doskonały rekwizyt, prowadzone przez kostiumografa, wykładowcę Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Taniec dworski bogaty jest, bowiem w różnego rodzaju rekwizyty (taniec z chustami, szablami), a wśród najczęściej wykorzystywanych przedmiotów szczególne miejsce zajmują maski. Stąd narodził się pomysł połączenia dwóch rodzajów zajęć (zajęć z tańca z zajęciami plastycznymi), tak by uczestnicy zajęć z tańców w godzinach popołudniowych mogli przygotować maski w tradycyjnej technice, które następnie posłużą jako rekwizyty podczas prezentacji tańców dworskich. Na warsztatach z budowy masek zostanie pokazana jedna z podstawowych technik – papier maché, znana już w XVI wieku i niewiele zmienioną od tamtego czasu. Każdy z uczestników samodzielnie wykona taką maskę z odlewu gipsowego, pozna także tajniki wykańczania i zdobienia. Wykonane maski następnie zostaną zaprezentowane na mini-wernisażu w Willi Decjusza.
Z kolei, trzydniowy finał (11-13.08.06 r.) odbędzie się na Rynku Głównym, gdzie zaplanowane są pokazy zespołów młodzieżowych, w tym zespołu warsztatowego „Decius Danza” oraz krótkie pokazy zespołów profesjonalnych.
Na zakończenie dnia, wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Barbakanu, gdzie w teatralnej oprawie zostaną zaprezentowane spektakle. Pora prezentacji spektakli pozwala na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, wspaniałej gry świateł oraz nadaje magicznego wymiaru wystawianym dziełom.
Ponadto dla uczestników Warsztatów przygotowane są dodatkowe atrakcje. Wśród uczestników Warsztatów przeprowadzony będzie, podobnie jak w roku ubiegłym, konkurs na najpiękniejszy, najwierniej odtworzony kostium z dawnych epok. Podczas Warsztatów do dyspozycji uczestników będzie kostiumolog, można, więc będzie omówić wszelkie szczegóły dotyczące tworzenia strojów historycznych. Także dla poszerzenia wiedzy uczestników, zaplanowaliśmy zwiedzanie krakowskich zabytków z przewodnikiem.
Do Krakowa na czas Festiwalu zaproszeni zostali wybitni specjaliści: Barbara Sparti z Włoch, Marie Claire Le Corre z Francji, Leszek Rembowski z Poznania oraz Monika Polak-Luścińska z Wrocławia, którzy poprowadzą Warsztaty Tańców Dworskich oraz zajęcia plastyczne.