Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance (European Performance Art Festival), która odbędzie się w Warszawie, prezentuje wystąpienia najwybitniejszych europejskich artystów sztuki performance – z Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec, w których sztuka performance powstawała już w latach 60. ubiegłego wieku oraz twórców z Białorusi i Ukrainy, gdzie jest stosunkowo młodą dziedziną sztuki, której rozwój towarzyszył dążeniom niepodległościowym społeczeństw. Festiwal ma przyczynić się do dyskusji na temat wolności wypowiedzi, funkcjonowania sztuki w różnych warunkach społecznych i politycznych oraz granic odpowiedzialności artysty.
Festiwal obejmuje wielopokoleniową prezentację artystów performance poczynając od klasyków sztuki performance, poprzez średnie pokolenie – kończąc na artystach młodych, dla których wystąpienie obok pionierów gatunku może stać się ważnym doświadczeniem twórczym. Festiwal prezentuje różne strategie artystyczne w obrębie sztuki akcji. W programie pojawiają się artyści, którzy wywodzą się ze sztuki konceptualnej, sztuki akcji, sztuki kontekstualnej, klasycznych dziedzin sztuki takich jak rzeźba czy malarstwo oraz wykorzystujący w swoich pracach media elektroniczne.
Festiwal jest kontynuacją projektów realizowanych przez Ośrodek Sztuki Performance w Lublinie od 2000 oraz prezentacji sztuki performance realizowanych przez CSW Zamek Ujazdowski od 1990.
Istotną i unikalną cechą EPAF jest jego promieniowanie transgraniczne i międzysystemowe, które wynika nie tylko z okoliczności uczestnictwa w nim artystów z krajów sąsiadujących (Białorusi, Ukrainy i Niemiec), ale również z faktu równoległego przebiegu festiwali o podobnym programie w Kijowie i w Mińsku Białoruskim – co sprawia, że przedsięwzięcie o wysokiej europejskiej randze zyskuje również niepowtarzalną w aspekcie integracji europejskiej specyfikę.
Festiwalowi towarzyszy program "otwarty" w ramach, którego zostaną zaprezentowani młodzi artyści, którzy zostaną wyłonieni na podstawie przesłanej dokumentacji.
Kurator: Waldemar Tatarczuk
11 – 14 września
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski