We wrześniu w Warszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa Jerzego Kałuckiego – laureata Nagrody im. Jana Cybisa w 2005 r.
Nagroda im. Jana Cybisa stanowi jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie malarstwa, przyznawaną za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Celem nagrody jest uczczenie pamięci wielkiego artysty, którego twórczość, działalność pedagogiczna i postawa moralna miały ogromny wpływ na kształtowanie się oblicza polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. J. Cybisa byli m.in.: Tomasz Ciecierski, Leon Tarasewicz, Jerzy Mierzejewski, Erna Rosenstein, Ryszard Winiarski, Jan Dobkowski, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska, Jacek Waltoś, Aleksandra Jachtoma, Jarosław Modzelewski.
Jerzy Kałucki – malarz, scenograf; studia artystyczne – w zakresie malarstwa i scenografii – odbył pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki w latach 1951-57 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutował jako scenograf teatralny – w 1958 roku, współpracował z teatrem i telewizją do 1981r. Rok po debiucie scenograficznym zaczął wystawiać prace malarskie: po raz pierwszy pojawiły się na III wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 1963 r. w krakowskiej Galerii Krzysztofory pierwsza wystawa indywidualna. Związany z Grupą Krakowską, której formalnym członkiem został w 1976. Poza Krakowem silne więzi łączą go z Poznaniem, gdzie w Akademii Sztuk Pięknych (dawna PWSSP) od 1981 roku prowadzi pracownię malarstwa. Od kilkudziesięciu lat interesują go niezmiennie te same zagadnienia artystyczne, dla których poszukuje rozwiązań w obszarze różnych dyscyplin. Prócz malarstwa i scenografii zajmuje się rysunkiem, uprawia grafikę, realizuje konstrukcje przestrzenne, instalacje. Bez względu na medium, którego używa, jego twórczość jest przede wszystkim poszukiwaniem równowagi między rozmaitymi składnikami rzeczywistości nieartystycznej i tę równowagę stara się "rekonstruować" w rzeczywistości artystycznej. Interesuje go studiowanie relacji między elementami przestrzeni, ruchu, barwy, światła. Realizuje swój cel, stosując przede wszystkim formy abstrakcyjne – geometryczne. Krytycy określają sztukę Kałuckiego mianem "konstruktywizmu filozoficznego", a sam autor chętnie powołuje się na tradycję wyznaczoną przez Kazimierza Malewicza.
Do wystawy wydana zostanie monografia artysty opracowana przez dr Bożenę Kowalską.
7 września o godz. 18, Galeria DAP OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11 a
Wystawa czynna do 8 października 2006.