Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Kałuckiego – laureata Nagrody im. Jana Cybisa w 2005 r. dnia 7 września o godz. 18, do Galerii DAP OW ZPAP.
Nagroda im. Jana Cybisa stanowi jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie malarstwa, przyznawaną za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Celem nagrody jest uczczenie pamięci wielkiego artysty, którego twórczość, działalność pedagogiczna i postawa moralna miały ogromny wpływ na kształtowanie się oblicza polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. J. Cybisa byli m.in.: Tomasz Ciecierski, Leon Tarasewicz, Jerzy Mierzejewski, Erna Rosenstein, Ryszard Winiarski, Jan Dobkowski, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska, Jacek Waltoś, Aleksandra Jachtoma, Jarosław Modzelewski.
Laureatem Nagrody im. J. Cybisa wybranym przez radę artystyczną OW ZPAP za rok 2005 został Jerzy Kałucki.
Jerzy Kałucki – malarz, scenograf; studia artystyczne – w zakresie malarstwa i scenografii – odbył pod kierunkiem Zygmunta Radnickiego i Andrzeja Stopki w latach 1951-57 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutował jako scenograf teatralny – w 1958 roku, współpracował z teatrem i telewizją do 1981r. Rok po debiucie scenograficznym zaczął wystawiać prace malarskie: po raz pierwszy pojawiły się na III wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 1963 r. w krakowskiej Galerii Krzysztofory pierwsza wystawa indywidualna.
Związany z Grupą Krakowską, której formalnym członkiem został w 1976. Poza Krakowem silne więzi łączą go z Poznaniem, gdzie w Akademii Sztuk Pięknych (dawna PWSSP) od 1981 roku prowadzi pracownię malarstwa. Od kilkudziesięciu lat interesują go niezmiennie te same zagadnienia artystyczne, dla których poszukuje rozwiązań w obszarze różnych dyscyplin. Prócz malarstwa i scenografii zajmuje się rysunkiem, uprawia grafikę, realizuje konstrukcje przestrzenne, instalacje.
Bez względu na medium, którego używa, jego twórczość jest przede wszystkim poszukiwaniem równowagi między rozmaitymi składnikami rzeczywistości nieartystycznej i tę równowagę stara się "rekonstruować" w rzeczywistości artystycznej. Interesuje go studiowanie relacji między elementami przestrzeni, ruchu, barwy, światła. Realizuje swój cel, stosując przede wszystkim formy abstrakcyjne – geometryczne. Krytycy określają sztukę Kałuckiego mianem "konstruktywizmu filozoficznego", a sam autor chętnie powołuje się na tradycję wyznaczoną przez Kazimierza Malewicza.
Do wystawy wydana zostanie monografia artysty opracowana przez dr Bożenę Kowalską.
Wystawa będzie czynna do 8 października 2006 (wt. – nd. 11.00- 18.00)