Krakowska wystawa prezentuje cykl akwafort Mieczysława Wejmana Rowerzysta, zaliczany przez krytykę do kanonu najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki XX wieku, a także liczne rysunki i szkice do tej serii.
Mieczysław Wejman (1912–1997) był wybitnym artystą i pedagogiem, profesorem i rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, współtwórcą Międzynarodowego Biennale Grafiki. Uprawiał malarstwo sztalugowe i dekoracyjne, grafikę, ilustrację książkową, był m.in. laureatem Nagrody Państwowej I Stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki.
W katalogu do wystawy prof. Tomasz Gryglewicz pisze, że Rowerzysta uważany jest za dzieło inicjujące powstanie nurtu grafiki metaforycznej, wyróżniającego krakowską szkołę grafiki. To bardzo osobisty komunikat artysty, przekaz doświadczeń i przemyśleń, inspirowany wieloletnimi dyskusjami z bliskimi i przyjaciółmi, na temat losu człowieka i dramatu egzystencji. Centralnym motywem cyklu jest rower, maszyna prosta, prawie doskonała – jak mawiał Wejman – wymagająca jednak sporych umiejętności użytkownika.
Całość składa się z 27 plansz graficznych, w większości czarno-białych akwafort. Prezentację cyklu w MCK uzupełniono ok. 90 rysunkami i szkicami, spośród kilkuset zachowanych w rodzinnym archiwum. Jak podkreśla Krzysztof Wejman, kurator wystawy, takie zestawienie pozwala lepiej zrozumieć Rowerzystę: „Grafiki i rysunki wzajemnie się tłumaczą, uzupełniają”.
W pracach Mieczysława Wejmana można odnaleźć reminiscencje wojennych losów artysty, portrety jego najbliższych czy fascynacje twórczością Dürera i Kurosawy.
Jest to pierwsza w Polsce wystawa artysty po jego śmierci w roku 1997. Jej organizatorami są Międzynarodowe Centrum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Międzynarodowe Triennale Grafiki.
13 września – 29 października 2006
Zabytkowe Piwnice Międzynarodowego Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków