W poznańskiej Galerii ON swój finał będzie miał niecodzienny projekt wystawienniczy. „nasza podróż do Polski rozpoczęła się od korespondencji pomiędzy artystami z galerii ON i artystami z Izraela. Mam nadzieje, że ta właśnie rodząca się relacja doprowadzi do kreatywnego dialogu pomiędzy artystami z dwóch regionów, które łączy wspólna przeszłość. Nasza podróż do Polski z pewnością naznaczona jest oczekiwaniem i wzrastającymi emocjami. Polska, choć jest dla nas krajem obcym, nie jest nieznana i z pewnością posiada szczególne znaczenie. Przypomina nam w pewien sposób klimat domu czujemy przyciąganie tej ziemi i tej kultury poprzez historie naszych rodzin, które żyły tu wiele lat temu. Historie te wypełnione były szczęściem i radością, które naznaczone zostały także wspomnieniem smutku i rozpaczy. Wydaje się, że przeszłość pozostawiła w nas niezmywalne piętno, mimo, że nie jest związana z naszymi osobistymi doświadczeniami. Istnieje potrzeba dotarcia pod powierzchnię wspomnień po to by dotrzeć do sedna. Dla nas to jest najważniejsze.” pisze o izraelskim projekcie wystawienniczym Lilliana Kadichevski.
W wystawie udział wezmą artyści z Izraela: Adina Bar-On, Doron Furman, Iris Hever i Lilliana Kadichevski
Adina Bar-On zaprezentuje performance pod tytułem Home of Course, w którym wykorzystuje zarejestrowane m. innymi w Polsce głosy kobiet, dzieci, fragmenty piosenek i kołysanek, które kojarzą się z miłością i początkiem życia.
Wideo Dorona Furmana Names odnosi się do tradycji jego rodziny, na trzech symultanicznych projekcjach przywołuje obrazy szkoły, pustego domu i podróży.
Iris Hever w swojej instalacji Belongings poprzez nawiązanie do scen wycofania się osadników żydowskich ze strefy Gazy odnosi się do historii swoich rodziców, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia Siedlec i tułaczki po Europie.
Lilliana Kadichevski w jednej ze swoich prac wideo eksperymentuje z użyciem materiałów audiowizualnych zawierających manifesty ekspresjonistycznych poetów piszących w jidisz: Uri Tzvi Grinberga oraz Pereta Markisha. Z kolei w wideoinstalacji Forest whisspers porównuje ze sobą sceny tańca ptaków i ludzi, ukazując słabość i niepewność jako istotę kondycji człowieka.
Otwarcie wystawy: środa 4 października, godz. 19.00
Wystawa czynna do 6 października i 11-13 października, w godz. 15.30 – 18.00
Galeria ON (ASP), ul Fredry 7 (wejście od ul Kościuszki), Poznań