Wczoraj rozpoczął się 14. festiwal i kongres Musica Antiqua Europae Orientalis (MAEO). Na świętującą w tym roku czterdziestolecie istnienia imprezę złoży się trzynaście koncertów.
W programie tradycyjnie dominować będzie dawna muzyka sakralna, a na estradach Filharmonii Pomorskiej (FP) w Bydgoszczy wystąpią, oprócz polskich artystów, muzycy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji, Grecji, Niemiec i Estonii.
W pierwszym tygodniu festiwalu zaprezentuje się brytyjski kwartet Gothic Voices prezentujący utwory niemieckie, angielskie, francuskie, włoskie i hiszpańskie z okresu od XI do XVI wieku. Śpiewy Cerkwi prawosławnej wykona Chór Patriarchatu Moskiewskiego, a hiszpańska grupa Mudejar zaprezentuje pieśni arabskie z Królestwa Andaluzji oraz pieśni Żydów sefardyjskich, wypędzonych z Półwyspu Iberyjskiego w XV wieku.
W trakcie festiwalu MAEO odbędą się dwie sesje naukowe dla muzykologów z kraju i zagranicy. Tematem ich będą tradycje chrześcijańskie Wschodu i Zachodu w kulturze Słowian oraz krzyżowanie się różnych tradycji w muzyce religijnej.
Tegoroczne sesje naukowe zgromadzą uczonych z całego świata, m.in. z Rosji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Włoch, Danii, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Zaproszono także najwierniejszych bywalców spotkań bydgoskich, także tych, którzy byli w Bydgoszczy na pierwszym Kongresie w 1966 r., oraz przedstawicieli młodego pokolenia muzykologów polskich i zagranicznych.
Tegoroczna edycja MAEO zakończy się 29 września.