Długi, wąski korytarz rozpoczynający się drewnianą meblościanką, z kiczowatym chodnikiem na podłodze i boazerią na ścianach nie wydaje się czymś dziwnym. Jednak zaaranżowany przez Jana Mioduszewskiego w Galerii Okna sprawia wrażenie, jakby został tam przeniesiony z szalonego snu, w którym przestrzeń potrafi się groteskowo odkształcać. Leżący na podłodze czerwony dywan ma swoje przedłużenie na wypełniającym całą ścianę, iluzjonistycznym obrazie. Trudno jednak zrozumieć, skąd wychodzi i dokąd prowadzi, bowiem perspektywa, w jakiej go widzimy, jest wyraźnie zakłócona. Na przeciwległej ścianie wiszą półotwarte szafki zapraszające do sprawdzenia, co znajduje się wewnątrz. Każda z nich ma inny punkt zbiegu linii perspektywicznych.
Wszystko, co znajduje się wewnątrz galerii sugeruje iluzję, która zawiera jednak sporo percepcyjnych pułapek. Nawet postacie, które znajdują się na obrazach, tylko pozornie mają swoje miejsce w obrębie przedstawienia. Po chwili wpatrywania się można zauważyć, że nie rzucają cienia. Realizacja Mioduszewskiego jest tyleż piękna i sugestywna, co niepokojąca
Fabryka Mebli to żartobliwy tradedemark, którym posługuje się Jan Mioduszewski (ur. 1974), absolwent warszawskiej ASP, w której jest obecnie asystentem prof. Jacka Dyrzyńskiego w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych mieszczącej się na Wydziale Malarstwa. Obrazy Mioduszewskiego są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Charakterystyczne słoje drewna, malowane z wielką pieczołowitością pojawiają się w niemal każdej jego pracy. Pierwszą z nich były proste meble malowane na drewnianych płytach przyciętych w taki sposób, by sprawiały wrażenie autentycznych przedmiotów. Często też były umieszczane przez artystę we wnętrzach wypełnionych rzeczywistymi drewnianymi sprzętami. Wśród prac Mioduszewskiego znalazły się również estetyczne tautologie – drewniane listwy dyskretnie pomalowane we wzór słojów drewna. Z kolei w trakcie „nieruchomych performances” (still performance – termin wymyślony przez Mioduszewskiego) artysta stał lub leżał szczelnie ukryty w kostiumie imitującym drewniane słoje.
Zasady mimetyzmu, iluzjonizmu i perspektywy są w jego pracach stosowane dla podrobienia, podkreślenia lub ukrycia wybranego przedmiotu, którym zwykle jest standardowy, drewniany mebel. W ten sposób tradycyjne reguły służą Mioduszewskiemu do kontynuowania dyskusji ze sztuką malarskiego obrazowania.
Otwarcie wystawy: 14 września, godz. 19.00, Galeria Okna
Wystawa czynna do 15 października
Kurator: Marcin Krasny
1 komentarz
Wystawa jak najbardziej…
Sam bylem na otwarciu.
Prosze o adres mailowy
curatora.
(Marcin Krasny)
pozdrawiam