Czarny alfabet to pierwsza w Europie zbiorowa prezentacja sztuki afroamerykańskiej, jednego z najbardziej znaczących kontekstów kultury amerykańskiej, znanego zaledwie selektywnie lub niemal wcale nieznanego na „starym kontynencie”, kontekstu, którego tradycje oraz współczesne przejawy w sferze wizualnej i muzycznej wniosły unikalne osiągnięcia do dorobku światowego. Wystawa przekaże wizerunek innej Ameryki, odbiegający od jej oswojonego, stereotypowego wyobrażenia. Szczególnie istotna dla homogenicznego kontekstu kultury polskiej będzie możliwość konfrontacji z kwestią wielości kultur, ras i narodów oraz kreacji artystycznych współtworzących Amerykę.
Wystawa czarny alfabet składa się z prac trzydziestu pięciu artystów działających w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo, wideoinstalacja, performance) i pochodzących z różnych scen artystycznych Stanów Zjednoczonych (Nowy Jork, Los Angeles, Memphis, Houston, Waszyngton, Chicago). Zaprezentuje najważniejsze konteksty i złożoność sztuki afroamerykańskiej skonstruowanej z wielu heterogenicznych głosów i postaw, konceptualizowanej poprzez różnorodne pojęcia i tematy o społecznym, politycznym, kulturowym charakterze wraz z wpisanymi w nie problemami języka, słów, tekstów i pamięci. W mozaice zagadnień poruszanych przez artystów pojawiają się m.in. kwestie niewolnictwa, rasizmu i rasy, różnicy ras głównie w kontekście relacji pomiędzy rasą białą i czarną, przemocy wśród afroamerykanów, która jest konsekwencją tragicznej przeszłości (niewolnictwa, segregacji rasowej, współczesnego rasizmu). Wystawa podejmuje również kwestie tożsamości w ramach wielokulturowej Ameryki, afrykanizmu i powrotu do korzeni, problemy gender czy percepcji ciała o innym kolorze skóry. Na wystawie pokazane zostaną prace inspirowane pop kulturą, a w szczególności hip-hopem oraz najnowsze konteksty tej sztuki związane z problemami queer i nową figuracją.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog w polsko-angielskiej wersji językowej – pierwsza publikacja w Europie dokumentująca współczesną sztukę afroamerykańską oraz wyjątkowe wydarzenia towarzyszące.
Kurator Maria Brewińska
Współpraca Joanna Sokołowska
23.09 – 19.11. 2006