26 września w Krakowie ogłoszono werdykt Jury konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie.
Jury stwierdziło wyrównany poziom konkursu, którego temat i trudne warunki lokalizacyjne i konserwatorskie stanowiły wielkie wyzwanie dla jego uczestników. Istotne i ścisłe ograniczenia sprawiły, że wiele projektów przedstawiło zbliżone do siebie rozwiązania.
Wiele prac zbyt dosłownie a czasem i naiwnie odnosiło się bezpośrednio do twórczości Tadeusza Kantora niemniej jury z satysfakcją dostrzegło również prace, które w sposób głęboki próbowały przenieść jego idee na grunt dzieła architektonicznego.
Jury jest przekonane, że realizacja I nagrody jest wielką szansą dla miasta poprzez ożywienie bulwarów wiślanych. Budowa Cricoteki to możliwość stworzenia nowego doświadczenia muzealnego i stanowić będzie ważny moment w rozwoju kulturowym miasta.
Jury apeluje do Władz Miasta o udzielenie wszelkiej pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia.
I NAGRODA: IQ2 Konsorcjum Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk
Kraków
Praca została nagrodzona za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią – miejscem nieustannego spektaklu. W pracy czytelne są inspiracje koncepcjami artystycznymi Tadeusza Kantora, szczególnie idea ambalażu i sztuki konfliktu, spięcia, łamania stereotypów i prowadzenia niecodziennymi zderzeniami form i treści. Praca tworzy potrzebny w tej części miasta wyraźny akcent przestrzenny, formę w sposób zdecydowany budującą nową panoramę Podgórza. Respektuje kontekst miejsca traktując obiekt jako kantorowski „rekwizyt” odpowiadający duchowi i skali tej postindustrialnej dzielnicy Krakowa. Uwolnienie terenu działki i nietypowa dyspozycja funkcji stwarza nowe wartości ekspozycji walorów miejsca, a rozwiązania materiałowe podkreślają istotę artystycznego zamysłu.
II NAGRODA: Studio S, Michał Szymanowski, Kraków
III NAGRODA: Biuro Studiów i Projektów Architekt Barbara Średniawa, Bytom
WYRÓŻNIENIE: Philippe Rahm architects, Lozanna