W Słupsku odbędzie się Sympozjum Realności Poetyckich, w którym wezmą udział artyści działający na styku słowa. Sztuka akcji ma swoje korzenie w poezji. Poezja jest zaś u źródeł czystym działaniem – tak mówi historia. "Poesis" – to greckie słowo oznacza nic innego, jak tylko "czyn", poezja jest więc tożsama z energią. Pierwsi performerzy byli poetami, którzy chcieli ożywić słowo, zatańczyć sens, zlikwidować bariery między sztukami. Chcieli komunikować się precyzyjnie i bezpośrednio, i pragnęli wykorzystać do tego wszystkie zdobycze sztuki: tajemnice obrazu, siłę słowa, realność działania. Sztuka performance rodziła się zawsze (bądź prawie zawsze) podczas eksperymentu poetyckiego. Często bez względu na dominującą estetykę. Tak było zarówno w czasach romantyzmu, jak potem u Promienistych. Tak było w futuryzmie, dada, surrealizmie, we fluxusie, u początków sztuki performance, w pracach niezależnych artystów-ryzykantów, osobnych twórców-eksperymentatorów.
Poezja będąca działaniem nie mogła zostać sprowadzona do linii czarnych znaków zawieszonych w bieli papierowej karty. Domagała i domaga się pierwiastka życiowego. Artyści/goście Sympozjum Realności Poetyckich należą do tej niewielkiej grupy, dla której istotne jest poczucie realności doświadczenia. Tak w sztuce, jak w życiu, ma to znaczenie podstawowe. To z tych powodów spychają na drugi plan pustą estetykę, żeby zadać odpowiednie dla sytuacji pytanie, zademonstrować postawę, wskazać aktualny problem. Mamy szczęście gościć w tym roku na Sympozjum Realności Poetyckich artystów niezwykłych. Obecni będą prekursorzy poetyckiego performance, twórcy poezji wizualnej i dźwiękowej, interdyscyplinarni eksperymentatorzy i prowokatorzy, przede wszystkim zaś twórcy wyróżniający się stopniem świadomości swojej pracy. A są to: Adina Bar-on (Izrael), Julien Blaine (Francja), Ewa Zarzycka (Polska) oraz Oskar Dawicki (Polska).
Honorowym przewodniczącym i kuratorem sympozjum zgodził się zostać jeden z najwybitniejszych artystów sztuki performance – Zbigniew Warpechowski.
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, 7-11 października 2006
Ośrodek Teatralny Rondo, Słupsk, ul. Niedziałkowskiego 5a