W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się wernisaż wystawy zorganizowanej w ramach Dni Litwy w Polsce 2006.
Uważam, że najbardziej udane prace to te, w których najtrudniej znaleźć jakiś ślad, te, które zostawiają cię zupełnie bez odpowiedzi. (Mindaugas Navakas)
Jeśli weźmiemy pod uwagę obieg twórczych pomysłów na większą skalę, stałość obrazowania Navakasa, jego struktur, wizualnych fantomów i obiektów, ich wspaniałe panowanie przestrzenne, pozwalają nam zobaczyć instynktowną bliskość zasadom formalnej integralności i solidności, kultywowanym w nowoczesnej rzeźbie XX wieku. Jednakże jego prace raczej pulsują typowo postmodernistyczną lub, można by powiedzieć postminimalistyczną gotowością do reakcji na podświadome impulsy i wspaniałe gesty aranżacji przestrzennych. W przeciwieństwie do minimalizmu, który zaprzecza jakimkolwiek skojarzeniom i znaczeniom symbolicznym, rzeźby Navakasa, ich specyficzne formy i zbiory różnych znalezionych przedmiotów, zawierają wyraźne przesłania i odruchowo odkrywane podteksty i aluzje.
(Ruta Čaupova)
Mindaugas Navakas ur. 24 stycznia 1952 roku w Kownie. 1969-1970 studiował na Wydziale Architektury na Politechnice w Kownie. 1972-1977 studiował rzeźbę w Litewskim Instytucie Sztuki. W latach 1971- 1975 – członek grupy rockowej Kęstutis Antanélis. 1976 – 77 nauczyciel rzeźby w średniej szkole plastycznej w Wilnie. 1977 – 1981 nauczyciel rzeźby w Instytucie Sztuki na Litwie.
kurator: Elona Lubyte
7 października br., o godz. 14.00