W Krakowie odbędzie się wystawa zatytułowana „Futuryzm Miast Przemysłowych. 100 lat Nowej Huty i Wolfsburga”. Ekspozycji w przestrzeni publicznej miasta będzie towarzyszył cykl wykładów, paneli dyskusyjnych i seminariów.
Grupa artystów, teoretyków i aktywistów, biorących udział w przedsięwzięciu postawiła sobie ambitny cel: spojrzeć na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obydwu miast z perspektywy ich stulecia, które w rzeczywistości nadejdzie dopiero za pięćdziesiąt lat. Wolfsburg i Nowa Huta to miasta – symbole, miejsca, w których realizowano ideologiczne założenia światopoglądu społecznego, ekonomicznego i urbanistycznego związanego z erą przemysłową.
Uczestnicy w wystawie artyści próbują się zmierzyć z ciężkim zadaniem myślenia o ich przyszłości, eksplorując różnorodne scenariusze ich rozwoju. Wszystkie artystyczne realizacje wplątują się w place, ulice, fasady, sklepy, kina Nowej Huty, na małą i dużą skalę ingerując w jej rzeczywistość. W Łaźni Nowej prezentowana jest wystawa, która pierwotnie została zrealizowana jako część projektu w 2005 roku w Kunstverein Wolfsburg. Wystawie towarzyszy cykl wykładów w Instytucie Goethego w Krakowie oraz otwarte sympozjum "Przyszłość Pracy" w krakowskim Bunkrze Sztuki.
uczestniczący artyści:
Daniel Banaczek, Neil Cummings & Marysia Lewandowska, Rafał Jakubowicz, Folke Kobberling, Pia Lanzinger, Jan Liesegang & Markus Bader (Raumlabor_Berlin), Modulorbeat, Silke Riechert, Bernd Rodian, Robert Rumas, Janek Simon.
14.10.1006 – 12.11.2006