W Bytomiu planowana jest ostatnia odsłona Pory Prozy na Śląsku – Minifestiwal Literacki Minimalizm. "Autorzy minimaliści operują prozaicznymi insynuacjami i ironicznymi podtekstami, które pozwalają budować epiczną całość. Starają się używać przy tym jak najmniej opisów. Postaci w minimalistycznych powieściach są nieprzewidywalne w swych działaniach, ale starają się reprezentować bądź kreować przeciętnego człowieka. Bohaterami nie są zatem sławni detektywi, zbawcy świata, bogacze ani intelektualiści. Scenę wydarzeń zapełniają chłopaki i dziewczyny ‘z sąsiedztwa’. Wypada zaznaczyć, że proza minimalistów to najczęściej krótkie, niewielkie fabuły, które prezentują niewielki wycinek rzeczywistości (‘kawałki z życia’ wzięte)." – tak definiują pojęcie organizatorzy festiwalu Piotr Marecki z Ha!artu wraz z Tomaszem Charnasem i Łukaszem Andrzejewskim.
"Czy amerykański minimalizm ma sens przenieść się na grunt polski? Nie wiem. Społeczeństwo amerykańskie jest dyrygowane przez zupełnie inny rodzaj problemów niż polskie. Nie ma też sensu zapożyczanie konkretnych, charakterystycznych technik pisarskich – to plagiatorstwo, raz, dwa, Hempel czy Palahniuk brzmią lepiej w oryginale niż w tłumaczeniu. Samo podejście, to, które prezentują sobą niektórzy amerykańscy pisarze, ich odwaga i światopoglądowa niezależność, jest cenna. ‘Polski realizm’ chyba przegrał. Chyba. W przeciwieństwie do Amerykanów, my zawsze będziemy wymagać od literatury wielkich idei, a pisarza traktować jak wieszcza." – opowiada Jakub Żulczyk (autor "Zrób mi jakąś krzywdę…"), jeden z pisarzy zaproszony na ten wieczór. Obok niego zaprezentuje się śmietanka młodej polskiej literatury: Marta Dzido (która będzie promować swoją nową powieść "Ślad po mamie", a znana jest dzięki głośnemu "Małżowi"), Joanna Wilengowska ("Zęby"), Ewa Schilling ("Głupiec") i Piotr Czerniawski ("Poprawki do snów"). Autorzy ci należą do roczników 80. i 70., a ich twórczość odnosi się bezpośrednio do polskiej rzeczywistości, karmiąc się nią mniej lub bardziej. Ich książki są swego rodzaju detektorem ducha naszych czasów. Wyławiają ze współczesności ważkie problemy i ubierając w zajmujące historie skłaniają do refleksji na temat: jak być dzisiaj.
Program festiwalu:
godz. 17.00: mini-wykład o minimalizmie w literaturze amerykańskiej dr Krzysztof Kowalczyk-Twarowski (Uniwersytet Śląski)
godz. 17.30: dyskusja krytyczna o możliwości przeszczepienia na polski grunt pojęcia minimalizmu, w dyskusji wezmą udział: Dariusz Nowacki, Agnieszka Nęcka, Marta Cuber, Wojtek Rusinek, Piotr Marecki i Adrian Chorębała
godz. 19.00: prezentacje autorów (Czerniawski, Dzido, Schilling, Wilengowska, Żulczyk)
godz. 20.30: niskonakładowe after-party
kronika
Rynek 26, Bytom
14 października 2006 (sobota), godz. 17.00
meeting room, II p.