Kino queerowe [Queer Cinema] to filmowe re-prezentacje Odmienności, nie tylko seksualnej. To docieranie do Innych, społecznie stygmatyzowanych problemów jak cielesne niezidentyfikowanie i nie-dopasowanie, nieokreślona tożsamość. Queer jest zawsze perspektywą obcości i niepoprawności wobec dominującego w społeczeństwie głosu, stąd częstym dodatkowym elementem proponowanych filmów są kwestie innego wyznania religijnego, narodowości czy rasy. Queer ma być pojęciem do końca niezidentyfikowanym, płynnym i zawsze przeciwstawiającym się jakimkolwiek praktykom normalizacyjnym. Kino queerowe [Queer Cinema] ma być na tyle szerokie i do końca niepewne, aby zawsze opisywać i generować Różnorodność, nigdy nie zastygając w śmiertelnej jednoznaczności pojęć. Przegląd kina queer skupia się na starannie wyselekcjonowanych formach dokumentalnych i eksperymentalnych, gdyż one najpełniej oddają obraz queerowych wątków, historii i świadomości, skutecznie opierając się pokusom społecznej normatywizacji. Stają się forpocztami nowej, poszerzonej świadomości i tolerancji.
W ramach gdańskiej repliki I Międzynarodowego Festiwalu Filmu Queer w Łodzi zaprezentowane zostaną filmy wybrane na festiwal przez Paula Lee – kanadyjskiego reżysera i producenta filmowego, pokazane w Łodzi w sekcjach „Panorama” oraz „Dokument”. Są to zróżnicowane artystycznie i kulturowo głosy z wielu części świata – z Hong Kongu, Indii, Pakistanu, Kenii, Gujany czy Brazylii. Filmy rozświetlają miriady doświadczeń odmieńców, opowiadają o pragnieniach, związkach, śmierci, tęsknocie, feminizmie, seksizmie, rasizmie i homofobii.
Ponad to festiwal wzbogaci pokaz specjalny filmu „Faktoria Story” w reżyserii gdańskiej dziennikarki Joanny Cichockiej-Guli (po pokazie spotkanie z twórcami filmu), program imprez towarzyszących przygotowany przez Queerclub Faktoria i Modelarnię, a także panel dyskusyjny, zorganizowany przez ISW oraz vortal panoptikum.pl, do którego zaproszone zostały osoby na co dzień zajmujące się problematyką queer bądź aktywnie promujące kulturę queer.
9-12 listopada 2006
Instytut Sztuki Wyspa, Stocznia Gdańska, ul. Doki 1/145 B