Trzynasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima odbędzie się w Krakowie w dniach 17-23 listopada 2006. Tegoroczny program potwierdza to, o co od lat zabiegali organizatorzy – krakowskiej imprezie udało się wypracować stabilną formułę, a jej ranga z roku na rok rośnie.
Do udziału w konkursie etiud zaproszono 1000 szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Spośród nadesłanych ponad 300 zgłoszeń wyselekcjonowano 58 najciekawszych filmów, które ubiegać się będą o prestiżową nagrodę Złotego Dinozaura. W gronie dotychczasowych laureatów i uczestników Etiudy znaleźli się cenieni obecnie filmowcy – Gyorgy Palfi, Julia Loktev, Florian Gallenberger, Marcin Wrona i Leszek Dawid. Wszyscy oni, jeszcze jako studenci, swoje pierwsze filmowe kroki stawiali w Krakowie.
Ale Etiuda&Anima to nie tylko konkurs, na który składają się niestandardowe i nierzadko zaskakujące filmy. W programie tegorocznej edycji znalazło się miejsce na liczne imprezy towarzyszące i pokazy specjalne. Nie lada gratką będą absolutnie unikatowe prezentacje tytułów doskonale znanych zagranicą, a pomijanych przez polskich dystrybutorów. Uhonorowany w 2002 roku nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej dla największego odkrycia Gyorgy Palfi przywiezie do Krakowa prześmiewczą i bezpretensjonalną „Taxidermię”. Braci Stephena i Timothy’ego Quay znawcom filmu animowanego nie trzeba przedstawiać. Po sukcesach „Instytutu Benjamenta” i „Ulicy Krokodyli” przygotowali kolejną ucztę dla wyczulonych audiowizualnie widzów. „Piano tuner of Earthquakes” już samym tytułem zapowiada trzęsienie ziemi na widowni.
Podobne emocje mogą towarzyszyć pokazom „Szaleńców” Jana Švankmajera. Niepoprawny i rozbrajająco surrealistyczny czeski reżyser rozprawia się z hipokryzją chrześcijan, ewidentnie ich prowokując. Film stał się powodem kontrowersji i protestów, a jego projekcje wywołują trudne dyskusje. Przewrotność, poetyka snu, groteska i purnonsensowy humor dadzą o sobie znać także podczas przeglądu „W stronę surrealizmu – Tod Browning”, który ze względu na zawartość merytoryczną zaplanowany został jako wielki finał Etiudy, już po ogłoszeniu wyników konkursu studenckiego.
Tradycyjną „dziesiątkę” w tym roku przedstawi prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, znawca niemieckiej awangardy filmowej. Okazją do poznania kinematografii naszych zachodnich sąsiadów będzie także mini-przegląd „Kurz und Gut II”, na który złożą się kunsztowne i precyzyjnie skonstruowane krótkie metraże.
Uwadze Etiudy&Animy nie umknęło zauważalne choćby w mainstreamowej dystrybucji zainteresowanie animacją pełnometrażową. A jako że Festiwal jest z ducha studencki i służy również edukacji, organizowane są retrospektywy najważniejszych twórców światowej animacji. W tym roku kolej na Phila Mulloy’a, Koji Yamamurę i Marka Skrobeckiego.
W tym roku Festiwal składa pokłon krakowskim filmowcom. W ramach przeglądu „Od krakowskiego filmoznawstwa do szkoły filmowej” zaprezentowane zostaną filmy zrealizowane przez osoby, które w pewnym momencie swojego życia zetknęły się z Instytutem Sztuk Audiowizualnych UJ. A jest ich już dużo. Część z nich, jak Tomasz Dettloff, Marcin Wrona, Bartek Konopka czy Paweł Wysoczański, odnosi sukcesy, zdobywając dla polskiej kinematografii nagrody na zagranicznych festiwalach.