Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie w dniu 14 grudnia 2006 roku o godz. 10.00 organizuje w krakowskim Muzeum Narodowym sympozjum „Kroki w historii grafiki”. Udział w tym przedsięwzięciu zapowiedzieli wybitni krytycy i teoretycy sztuki, a także znawcy tematu z Polski i z zagranicy. Sympozjum, którego pokłosie znajdzie się w przygotowywanej do druku książce, z założenia stanowić próbę zreflektowania aktualnej kondycji grafiki. Organizatorom wszakże zależy nie tylko na konstatacji obecnej sytuacji i zdefiniowaniu potencjalnych możliwości, jakie wyłaniają się przed tym medium, ale również na podjęciu krytycznego namysłu nad rozwojem graficznych procedur w perspektywie historycznej. W tym sensie przygotowywane materiały i referaty powinny przyczynić się do uporządkowania i egzemplifikacji obecnego status quo tej dyscypliny.
Z jednej więc strony interesujące wydaje się zdiagnozowanie samego medium oraz domniemanych kierunków jego ewoluowania w aspekcie nowych technologii cyfrowych i wchodzenia grafiki w związki z innymi mediami. Z drugiej zaś strony – istotne jest również ukazanie tła historycznego i genealogii praktyk oraz procedur graficznych, które wkraczały w dyskurs z rozmaitymi tendencjami oraz estetycznymi stylistykami.
Należy także pamiętać, że współczesny kształt i wizerunek grafiki jest bez wątpienia uwarunkowany szerszymi procesami, które miały miejsce zarówno w sztuce jak kulturze drugiej połowy XX wieku. W obrębie sztuki graficznej ważnymi elementami zachodzących przewartościowań były podważenie pojęcia ‘oryginału’, ścieranie się kategorii unikatowości oraz multiplikacji czy też konceptualne reperkusje zmian w obrębie formy i pojęcia matrycy. Rozwój technologiczny nośnika i jego modyfikacje sprawiły bowiem, że w ciągu minionych kilku dekad pojęcie oraz forma matrycy wielokrotnie ulegały redefinicjom. W rezultacie tych zmian matrycę możemy dzisiaj rozumieć zarówno jako formę do kształtowania i powielania dzieła, ale również jako pas transmisyjny idei i znaków. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest miedzy innymi zmiana statusu dzieła, które stało się wizualną narracją o świecie przedstawionym i opowieścią o sobie samym. Ten „kopernikański” przewrót sprawił, że grafikę można obecnie traktować zarówno jako medium transponujące idee oraz jakości estetyczne, a zarazem jako technologię multiplikacji dzieła. Projektowane sympozjum ma artykułować wielowątkowość tej sytuacji.
Uczestnicy:
dr. hab. Maria Hussakowska, dr Dorota Folga-Januszewska, dr Bożena Kowalska,
mgr Roman Lewandowski, dr hab. Anna Markowska, Richard Noyce i Jurgen Weichardt .
W ramach konferencji obędzie się także promocja książki Danuty Wróblewskiej