23 najciekawsze filmy krótkometrażowe prezentowane na toruńskim festiwalu filmowym TOFFI zobaczą Bydgoszczanie, którzy wybiorą się na noc z Tpffi w kultowym klubie Mózg. Filmy z Polski, Singapuru, Australii, Słowenii, USA, Hiszpanii i Włoch wyświetlone zostaną w dwóch blokach – „Najlepsze Shorty Toffi 2005-2006” oraz „Wielopak Toruńsko – Bydgoski”. Wśród filmów znajdą się zdobywcy nagród TFF Toffi, zwycięzcy Tribeca Filmfestival, festiwalu w Gdyni czy Singapore Filmfestival. A także obrazy zrealizowane przez twórców pierwszej polskiej komedii o Krzyżakach, autora zdjęć do „Superniani” TVN czy debiut ekranowy Steffena Mollera oraz byłego wiceprezydenta Bydgoszczy Maciej Obremskiego.
W zestawieniu, które obejrzą wszyscy, którzy odwiedzą 16 grudnia bydgoski klub Mózg, znalazło się wiele filmów uznanych twórców. „Marco P. i złodzieje rowerów”, to jeden z najbardziej utytułowanych polskich filmów niezależnych 2005 roku. Zrealizowany przez kontrowersyjnego filmowca Bodo Koxa, zdobył kilkanaście nagród. Sam Kox jest laureatem Polskiej Nagrody Kina Niezależnego OFFSKAR oraz nagrody jury festiwalu w Gdyni.
Nagrodę za triumf na Tribeca Filmfestival w Nowym Jorku wręczał Marcinowi Wronie sam Robert de Niro. „Człowiek – Magnes” to znakomita, nieco nostalgiczna opowieść reżysera o własnym ojcu. Z kolei autor „Silenzio”, Piotr Matwiejczyk, oprócz nagród Toffi [Srebrny Anioł 2004], wygrał w 2006 roku Erę Nowe Horyzonty we Wrocławiu [filmem „Wstyd”]. Film „Bieda –ziemia” warto zobaczyć choćby dlatego, że był to pierwszy, nagradzany w kraju film obecnego kandydata do studenckiego Oscara – Filipa Marczewskiego. Marczewski, gość inicjatywy Focus Toffi oraz zdobywca Srebrnego Anioła’2005, to jednocześnie laureat największej ilości nagród zagranicznych wśród polskich filmowców ostatnich lat [obok „Nikifora” Krzysztofa Krauze]. Singapurski „Little Brother” Michaela Kama wygrał Singapore International Film Festiwal, zaś hiszpański “El Descampado” Petra Toucedy zdobył Grand Prix Los Angeles Short Film Festiwal oraz triumfował na festiwalach w Leicester, Hull i San Roque.
Osobnym tematem jest ledwie dwuminutowy „Orgazm globalny” [„Global Orgasm”] Werthera Germondari. Włoski twórca jest znanym w świecie performerem, twórcom video artu, mail artu i filmu eksperymentalnego. Doczekał się retrospektyw na festiwalach w Sienie, Nicei i Amsterdamie, a prezentowany w Mózgu film był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w kategorii krótki metraż.
Bardzo silnie reprezentowany będzie w Mózgu region kujawsko – pomorski. Dopóki Toffi nie zajęło się kompleksową promocją twórców wywodzących się z tego regionu mało kto wiedział, że Toruń i Bydgoszcz to ważny punkt na mapie młodego kina w Polsce.
Służy temu inicjatywa „Wielopak Toruńsko – Bydgoski” oraz przyznawana od 4 lat nagroda FLISAK. W Bydgoszczy TOFFI pokaże m.in. filmy Pawła Hejbudzkiego [„Stan umysłu”, ogólnopolska premiera kinowa kino ORZEŁ w Toruniu, nagrodzony m.in. Grand Prix Doliny Kreatywnej TVP] czy Iwony Strzałki [„Szymon Pyton”, Flisak TOFFi’2003]. Skecze kolektywu satyryków Kompania M3 – „Dum–Dum” to dzieło ekipy, która stworzyła pierwszą, polską komedię o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein” [w rolach głównych Joanna Brodzik, Borys Szyc i Jan Machulski]. „Big Han” to wartościowy dokument bydgoszczanina Jacka Szymczaka, na co dzień pracującego przy największych produkcjach komercyjnych ITI i TVN. W thrillerze „Egzemplarz” w reżyserii torunianina Pawła Jaworskiego, zrealizowanym przez toruńsko – bydgoską ekipę, aktorsko debiutował były wiceprezydent Bydgoszczy Maciej Obremski, zaś w „Końcu wojny” bydgoszczanina Tomasza Szafrańskiego – Steffen Moller.
Sobota, 16 grudnia 2006, Bydgoszcz, klub MÓZG, godz. 20.00 – ok. 2.00 . W przerwie między seansami ok. 21.00 odbędzie się otwarcie wystawy prac malarskich Moniki Dekowskiej.