Prace wybitnego słoweńskiego architekta Joze Plecnika (1872-1957) można oglądać od poniedziałku na wystawie monograficznej "Architekt i wizjoner" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, zorganizowanej w 50 rocznicę śmierci artysty.
Jak poinformował dyrektor MCK prof. Jacek Purchla, jest to pierwsza w Polsce tak wielka wystawa prac Plecnika, którego modernistyczne realizacje zadecydowały o wyjątkowym pięknie i atmosferze trzech środkowoeuropejskich stolic: Lublany, Pragi i Wiednia.
Słoweński artysta jest uznawany przez krytyków za największego architekta Europy Środkowej XX wieku i często określany mianem "słowiańskiego Gaudiego". Jego prace na nowo stały się inspiracją dla architektów z całego świata po głośnej retrospektywnej wystawie w paryskim Centrum Pompidou w 1986 roku.
Wystawa w MCK obrazuje dorobek Plecnika, obejmujący zarówno projekty urbanistyczne terenów miejskich i pojedyncze obiekty Lublany, Pragi i Wiednia, jak i wyroby rzemiosła artystycznego oraz grafikę użytkową.
Można na niej obejrzeć rzuty, przekroje, oryginalne rysunki i szkice architekta oraz opisy poszczególnych projektów. Całość dopełnią modele architektoniczne m.in. znanych w Lublanie obiektów jak Trzy Mosty, Most Rzeźników, Cmentarz ale, Propyleje oraz model przebudowy dzielnicy Letna w Pradze.
Pokazywane są również współczesne zdjęcia dokumentujące realizacje Plecnika w Wiedniu, Pradze i Lublanie, a także zaprojektowane przez niego meble i sprzęty liturgiczne (monstrancje i kielichy mszalne). Prezentację uzupełniają publikacje Joze Plecnika i jego korespondencja z Otto Wagnerem – nauczycielem i mentorem.
Prezentowane w Krakowie eksponaty pochodzą głównie z Muzeum Architektury w Lublanie oraz ze skarbców kościelnych.