19 stycznia o godz. 18 w CSW Łaźnia w Gdańsku zaprezentowane zostaną improwizacje butoh w wykonaniu Anny Brałkowskiej i Caroline Lundblad – uczennic SU-EN Butoh Company (Szwecja). Warstwę muzyczną wypełni zespół ROGULUS X SZWELAS und GOS, grupa muzyków-kompozytorów wykorzystujących rzadkie techniki artykulacji dźwięku i preparacji oraz eksperymentujących w obszarze współczesnych form wyrazu.
BUTOH – kontrkulturowa forma teatru tańca współczesnego, która narodziła się w Japonii na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nazywany "Ankoku butoh" – tańcem ciemności, butoh zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki (nie tylko japońskiej). Powstał w atmosferze buntu wobec dominacji kultury euro-amerykańskiej. Taniec ten, odwołujący się do starych wierzeń, obrzędów i ludowej estetyki brzydoty, sam w sobie jest świętem i rytuałem wyzwalającym wewnętrzną energię i eksplorującym mroki podświadomości. Z premedytacją ukazuje zakazane dotąd obszary życia.
Nie opiera się on na żadnej technice (w tradycyjnie rozumianym sensie techniki tanecznej), a zamiast choreografii czy pozycji tanecznej proponuje "totalną obecność".
„Totalną obecność” w tańcu butoh można osiągnąć dzięki przyjęciu przez tancerza szczególnej psychofizycznej postawy określanej pojęciem butoh-body (jap. butoh-tai). Nie oznacza ono fizycznego ciała, ale stan umysłu, czy raczej jedność ciało-umysł. Stan ten – podobny świadomemu śnieniu – jest przekroczeniem dualizmu przedmiot-podmiot, świadomość-nieświadomość. Ciało tancerza butoh nie jest obiektem kontrolowanym i kierowanym przez wolę podmiotu. Taniec butoh jest procesem czystego doświadczenia (medytacją w ruchu), w którym to nie tancerz tańczy, ale „jest tańczony”.
2 komentarzy
miernej urody i talentu” tancerki” nie zaprezentowały w łaźni zbyt wiele, za to oprawa muzyczna rxs doskonała…
słabe, słabe wykonanie…..