W Warszawie odbędzie się czwarty z cyklu odczytów na temat Linie podziału. Co nas dzieli? Co nas łączy? Po której stronie jesteśmy? Gościem będzie Joanna Tokarska-Bakir, a spotkanie poprowadzi Sławomir Sierakowski.
Joanna Tokarska-Bakir doktorat zrobiła z etnologii, a habilitację z literaturoznawstwa, jest profesorką Collegium Civitas, kierowniczką Katedry Antropologii Kulturowej, a także wykładowczynią w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Sama mówi o sobie, że jest etnografką. I podkreśla, że nie zajmuje się faktami, lecz tym, co ludzie o faktach mówią, gadają, opowiadają. Dla etnografii nic nie jest niewartą uwagi błahostką. Etnografia potrafi nawet zapisać jakiś nieskładny bełkot, którego nikt na razie nie rozumie. Tokarska-Bakir, jak pisze w swoim Obrazie osobliwym, uprawia „gęstą lekturę”, która „niezrażona powtórzeniami i słowami zużytymi, ma zatrzymać do rozważenia wszystko to, co z tekstu etnograficznego bywa wymywane pod pretekstem redundancji, marginalności, niezrozumiałości, niższego poziomu artystycznego (w przypadku przekazów folklorystycznych) czy obsceniczności”. Etnografia lubi na przykład odczytywać napisy na murach dzisiejszych miast, umie też zastanawiać się nad tajemniczymi gestami, jakie czynią pielgrzymi w świętych miejscach.
Pośród licznych publikacji Joanny Tokarskiej-Bakir na szczególną uwagę zasługują dwie książki: Rzeczy mgliste. Eseje i studia (Sejny 2004) oraz Obraz osobliwy. Hermeneutyczna lektura źródeł etnograficznych (Kraków 2000).
28 stycznia (niedziela) g.15.00, wstęp wolny
Teatr Rozmaitości, ul. Marszałkowska 8, Warszawa