15 i 16 lutego o godzinie 18 w ramach cyklu Parakino w CSW Łaźnia w Gdańsku odbędzie się spotkanie z historią amerykańskiego wideoartu. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną w chronologicznym ujęciu najważniejsze dla historii medium wideo prace z kolekcji interdyscyplinarnego Electronic Arts Intermix w Nowym Jorku. Rebecca Cleman z Electronic Arts Intermix w Nowym Jorku przybliży zagadnienia związane z eklektyczną historią kreacji w amerykańskiej sztuce wideo. Chronologiczne ujęcie pozwoli na podkreślenie wpływów pionierów wideo na współczesne dokonania tego nurtu.
Program Pierwszy obejmujący wczesne eksperymenty z wideo w latach 60 i początku 70tych Będzie okazją do przypomnienia prac Stan Vanderbeek i Jud Yalkut we współpracy z Nam June Paikiem; jak również artystów, którzy używali wideo do dokumentacji własnych działań performerskich m.in. Joan Jonas, Bruce Nauman, William Wegman; ale także prac nie-artystów posługujących się wideo jako formą aktywnego zaangażowania jak np. collective Raindance.
Program Drugi dotyczy niepełnej dekady 1970-1985, okresu definiowanego jako czas wykorzystywania nowych efektów montażowych, koloru i cytatów z masowej kultury w szczególności telewizji. Prace te obrazują rozbieżności sztuki i kultury, m.in. u Dary Birnbaum czy Marthy Rosler. Będą także przykłady współpracy między artystami o odmiennych strategiach, np. w przypadku Charlie Atlas i Merce Cunningham wideo o tańcu czy też jak u Bruce i Norman Yonemoto zespołowego zainteresowania sztuką i kinematografią.
Program Trzeci jest studium prac z późnych lat 80tych aż do współczesnej sztuki mediów. W tym czasie największą inspiracja stał się komputer i techniki cyfrowej obróbki. Fakt ten wyznaczył nowy okres cyfrowych eksperymentów. Artyści, których prace zobrazują ten problem to m.in. Seth Price, Ryan Trecartin i Cory Arcangel, którzy eksplorują prawdziwie interdyscyplinarną praktykę artystyczną łącząc techniki komputerowe z malarstwem, rzeźbą, instalacją i performance. Ich prekursorami są JODI, Tony Oursler, Mike Kelley i Juan Downey.
Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.