W gdańskim Teatrze Wybrzeże G(r)upa Laokoona realizuje spektakl, którego premiera odbędzie się 17 marca 2007. Kicz, pastisz, cytat. Niekończący się układ kulturowych odniesień. Po latach nieobecności na polskiej scenie teatralnej Grupa Laokoona Tadeusza Różewicza powraca i wciąż zaskakuje aktualnością podejmowanych tematów.
Grupa Laokoona, niezależna grupa twórcza która w Teatrze Wybrzeże zrealizuje tekst Różewicza, poprzez konfrontację trzech obecnych w sztuce pokoleń – Dziadka, Ojca i Córki – przeprowadza wiwisekcję kultury, którą nazywa „kulturą surowców wtórnych”, sam dramat zaś sztuką o kopii.
„Chcę być sobą!” powtarzają po kolei bohaterowie dramatu. Owo pragnienie autentyczności dotyczy zarówno sfery rodzinnej, międzyludzkiej, jak i kulturowej. Jedna i druga zbudowana jest bowiem z przypadkowo dobieranych konwencji i słów pozbawionych znaczenia.
Chaotyczny, niekonsekwentny obraz świata, jaki wyłania się z dramatu Różewicza, Grupa opisuje nowoczesnym, popowym instrumentarium wychodząc z założenia, że teatr poddany zostaje działaniu tych samych mechanizmów, co reszta kultury. Poprzez nieciągłość narracji, natrętną obecność środków wizualnych, autoironiczność i grę konwencją Grupa uruchamia w przedstawieniu dyskusję o naturze sztuki. Jednocześnie powątpiewa w możliwości autentycznej artystycznej ekspresji.
„Grupa Laokoona to zapis momentu, w którym skończyła się kultura” – podkreśla Grupa, by następnie zadać pytanie, na ile nam ten stan odpowiada.
Grupa Laokoona to niezależna formacja twórczo-krytyczna, której podstawowym polem zainteresowania jest współczesna popkultura. Oznacza to, że również na całą kulturę wysoką Grupa patrzy przez pryzmat popu i tym duchu ją interpretuje.
Bardzo trudno wskazać dokładny czas powstania Grupy, równie ciężko przypisać Grupę do konkretnego miejsca – pomysł, by ją powołać do życia powstał w niewielkim, trzydrzwiowym samochodzie gdzieś na trasie Kraków – Poznań, a może Poznań – Kraków.
Grupa nie stawia sobie żadnych ograniczeń co do formy wypowiedzi, akceptuje wszystko – od słowa, poprzez dźwięk, ruch, po wszelkie środki wizualne.
Pierwszym dużym przedsięwzięciem Grupa było zorganizowanie w zeszłym roku serii wystaw w prywatnych mieszkaniach w Krakowie. Akcja zatytułowana była POParcie i wyrażała aktywny stosunek twórców do popu.
Pod koniec roku 2006 Grupa wydała płytę zatytułowaną recordings. Płyta została wydana w ściśle limitowanym nakładzie jednego egzemplarza. Realizując recordings, Grupa postawiła sobie za zadanie zrewidowanie formuły prostej piosenki popowej.
Najnowszym projektem Grupa jest realizacja spektaklu Grupa Laokoona w Teatrze Wybrzeże. Oczywiste było, że w którymś momencie twórcy Grupa sięgną po ten dramat Tadeusza Różewicza – tekst/manifest. Spektaklowi będzie towarzyszył zestaw działań plastycznych. Premiera – marzec 2007.
Realizacja: G(r)upa Laokoona
Występują: Mirosław Baka, Monika Chomicka, Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Dorota Kolak, Mirosław Krawczyk, Katarzyna Maciąg, Zbigniew Olszewski
Premiera 17 marca 2007, Malarnia