W najbliższą niedzielę 25 lutego Opera Krakowska zaprezentuje operę Ch. Gounoda Faust. Spektakl odbędzie się na scenie w gmachu Teatru im. J. Słowackiego o godz. 18.30. Niedzielne przedstawienie poświęcone będzie pamięci Romana Mackiewicza, w 90 rocznicę urodzin artysty.
Roman Mackiewicz – wieloletni kierownik muzyczny i dyrygent Opery Krakowskiej (1958-1991). Urodził się we Lwowie, gdzie studiował dyrygenturę w Lwowskim Konserwatorium Muzycznym, po wojnie ukończył również studia muzykologiczne w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął w Filharmonii Warszawskiej. Potem pracował w Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy. W 1958 roku przeniósł się do Krakowa i związał z krakowską Operą. Podczas, ponad czterdziestu pięciu lat w Operze Krakowskiej, był kierownikiem muzycznym ponad 20 tytułów operowych i baletowych, a ponad 40 dyrygował. Pod jego batutą debiutowała m.in. Teresa Żylis-Gara w Madame Butterfly, Opowieściach Hofmanna i Halce. Współpracował z wieloma znanymi i cenionym artystami z kraju i zagranicy m.in.: Marią Fołtyn, Wiesławem Ochmanem, Andrzejem Hiolskim, Władimirem Atłantowem, Zbigniewem Drzewieckim, Bogdanem Paprockim. R. Mackiewicz w swoim dorobku posiadał również szereg telewizyjnych nagrań pełnospektaklowych oper: Don Juan, Madama Butterfly, Pajace, Rigoletto, Opowieści Hoffmanna. Odrębnym nurtem artystycznym była praca z zespołami chóralnymi, którą rozpoczął podczas okupacji we Lwowie, prowadząc Chór Katedralny.
W ostatnich latach życia prowadził chór Katedralny na Wawelu. W uznaniu zasług artystycznych został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Miasta Krakowa, Zasłużonego Działacza Kultury, Honorową Odznaką stopnia I Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych.
Postać Fausta, inspirowana przez XV-wiecznego, niemieckiego alchemika jest bohaterem wielu utworów literackich, plastycznych i innych. Faust zainteresował szczególnie kompozytorów przede wszystkim romantycznych: Berlioza, Schumanna, Liszta, Mahlera oraz twórców operowych: Gounoda, Boito i Busoniego. Żaden utwór nie zyskał jednak takiej popularności jak dzieło Gounoda oparte na pierwszej części dramatu Goethego i skomponowane dla Teatru Lirycznego w Paryżu w 1859 roku. Po mistrzowsku opracowane partie wokalne, zwłaszcza zaś Pieśń o złotym cielcu Mefista czy aria Małgorzaty „z klejnotami”, znakomita instrumentacja sprawiły, że dzieło to należy do najczęściej wystawianych repertuarowych oper większości teatrów muzycznych.
Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne – Piotr Sułkowski
Reżyseria – Marek Weiss-Grzesiński
Scenografia – Paweł Dobrzycki
Kostiumy – Irena Biegańska
Choreografia – Izadora Weiss
Obsada:
Małgorzata – Ewa Biegas
Faust – Vasyl Grokholskyi
Stary Faust –Imeri Kawsadze
Mefisto – Przemysław Firek
Walenty – Andrzej Biegun
Wagner – Jan Migała
Siebel –Agnieszka Cząstka,
Marta – Bożena Walczyk-Skrzypczak,
Panna Młoda – Anna Wątrobska-Jękot
oraz orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej.