Wystawa, która miała premierę w październiku 2005 roku w warszawskiej Zachęcie, będzie prezentowana we Wrocławiu w ramach Spotkań polsko-japońskich Japonia wczoraj i dziś: kultura, sztuka, gospodarka, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Japońskiej YUJIN.
Tematem są cztery, w różny sposób powiązane z Japonią projekty krakowskiego biura, kierowanego przez architektów Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý: Szkoła Języka Japońskiego i Galeria Europa – Daleki Wschód, pomyślane jako aneksy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, budynek Ambasady RP w Tokio oraz Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2005 Aichi w Japonii.
Zrealizowany w 2004 r. konsekwentnie oszczędny budynek Szkoły oraz planowana w jego sąsiedztwie Galeria podejmują interesujący, oparty na kontraście dialog z miękkimi, płynnymi formami architektonicznymi Centrum Manggha, wzniesionego według projektu Araty Isozakiego, przy współpracy Krzysztofa Ingardena.
Budynek ambasady (1999-2001), wpisany w kontekst mieszkaniowej dzielnicy Tokio, łącząc współczesne formy architektoniczne z tradycyjnymi w polskim budownictwie materiałami i metaforycznym nawiązaniem do form europejskiej architektury obronnej staje się symbolicznym znakiem polskiej współczesności i historii. Podobne przesłanie niosą ekspresyjne, lekkie, przypominające pędzony wiatrem biały obłok, formy polskiego pawilonu na Expo, mieszczącego prezentację skupioną wokół postaci Fryderyka Chopina i kopalni soli w Wieliczce, przywołanej poprzez scenerię imitującą podziemne groty solne. Elewacje, wykorzystujące prototypową technologię opartą o modularny układ przestrzennie wygiętych rur oplecionych wikliną, zostały wykonane przez artystów rękodzielników z rejonu Rudnika nad Sanem.
Wystawę można oglądać od 9 marca do 15 kwietnia 2007 r.
Muzeum Architektury, Wrocław