Empty Images jest gdańską edycją rozwiniętej wersji New(s)papers, wystawy najnowszych prac papierowych Rolanda Schefferskiego, prezentowanej w listopadzie 2006 w berlińskiej Galerie der Ort. Umieszczenie New(s)papers w kontekście prac pokazywanych w latach wcześniejszych w Museum Ostdeutsche Galerie (Regensburg), Kunstsammlungen (Chemnitz) w Niemczech i Oberoesterriechisches Landesmuseum (Linz) w Austrii nie jest zwykłym przypadkiem, lecz w pełni świadomym wyborem. Zestawiając ze sobą cykle: Wymazane z pamięci i Osady z cyklem Empty Images organizatorzy chcą polskiemu odbiorcy przybliżyć dwie uzupełniające się artystyczne koncepcje, dotyczące sposobów traktowania zagadnienia obrazu. W Osadach (Gdańszczanki, Osad II, Fragmentaryczność pamięci) poprzez rozbicie, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, obraz poddany zostaje transformacji i tak zdekonstruowany stanowi uzupełnienie fragmentów pozostałych po obrazie w cyklu Wymazane z pamięci. W Empty Images, gdzie tematem jest obraz (image) w czasach jego medianej inflacji, Schefferski skupia się na samej idei obrazu i roli jaką on – zwłaszcza obecnie – pełni.
Wydaje się, że trafnej analizy dokonała Mirosława Moszkowicz: Gazeta Rolanda Schefferskiego, użyta w pracy Empty Images nie jest więc materiałem, tworzywem jego sztuki, nie jest efektem procesu czyszczenia obrazów, nie stanowi obszaru estetycznej refleksji, ona jest próbką pobraną z rzeczywistości i poddaną delikatnej ingerencji, w celu ukazania niejasnej sytuacji pomiędzy obrazami tworzonymi przez media oraz kulturę wizualną, a naszą własną zdolnością do tworzenia wyobrażeń, do opowiadania własnej, ludzkiej historii.
To, co Schefferskiego interesuje szczególnie to idea sztuki realizowanej bez ograniczeń i wszędzie, z uwzględnieniem kontekstu otoczenia. Swobodne poruszanie się w obszarze różnych mediów pozwala na dopasowanie ich do koncepcji, a później skonfrontowanie ze specyfiką miejsca, w którym praca zostaje zaprezentowana.
Michael Haerdter pisze: Roland Schefferski jest rzeczywiście wędrowcem poruszającym się między granicami. Jego artystyczne poszukiwania krążą permanentnie wokół pytań związanych z tożsamością. Należy do analitycznych krytyków rzeczywistości i nie traktuje swoich prac na zasadzie zadawalających się sobą eksponatów wystawienniczych w konwencjonalnych, neutralnych miejscach. Jego sztuka w sposób o wiele bardziej subwersywny osiąga swoje działanie w precyzyjnie wyszukanym i zdefiniowanym kontekście codzienności, ponieważ pragnie dotrzeć do ludzi, a nie jedynie do nastawionej na sztukę publiczności.(…) poszukuje oczywiście takiego odbiorcy, który partycypuje intelektualnie i emocjonalnie, w sposób kreatywny i bezpośredni, stając się jej partnerem.
Zamiarem wystawy jest więc pokazanie klarownej linii rozwoju sztuki Rolanda Schefferskiego, którego realizacje – konsekwentne zmagania z materią pojęciową słów: historia, tożsamość, pamięć – doprowadziły do dojrzałych i odważnych sformułowań artystycznych.
Kurator wystawy: Magda Potorska
9.03-1.04.2007
CSW Łaźnia, Gdańsk