Alfabet rzeźby – a, b, c – to inauguracja edukacyjnego cyklu, opartego na prezentacji kolekcji CRP w innej niż dotychczas konfiguracji. Dzieł w większości znanych, ale do których należy często wracać, bo wiele z nich należy już do kanonu rzeźby, nie tylko polskiej. CSP zamierza pokazać jej fragmenty nie jako wybór tematyczny, czy problemowy. Jest to rodzaj kalejdoskopu nagromadzonych prac, które prowadzą uważnego widza przez całą historię rzeźby i działań okołorzeźbiarskich wywodzących się z tej tradycji. Niekiedy zastosowane opozycje pojęć i przykłady twórczości artystów napięte są do wartości ekstremalnych, np. pompatyczna, akademicka wersja Ateny Parthenos i anonimowy Chrystus Frasobliwy z przydrożnej kapliczki, albo skonfrontowanie Kaina Mirosława Bałki z bozettem Antonio Canovy, przedstawiającym opłakiwanie Abla przez pierwszych rodziców.
Organizatorzy chcą zilustrować za pomocą znanych dzieł najistotniejsze artefakty z historii rzeźby (polskiej i obcej), wytłumaczyć podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o sztuce i historii rzeźby w szczególności. Pewnym zaskoczeniem może być także przykład afektacji barokowej w dziele Berniniego.
Wszędzie tam gdzie to będzie możliwe, dobierane są reprezentatywne przykłady, które mają wartość podręcznikową. Z konieczności, niekiedy musiały zostać zastąpione materiałem ilustracyjnym, gdy dostęp do arcydzieł jest utrudniony. Jest to propozycja typowej wystawy z komentarzem, który wyjaśni i pozwoli przyswoić pojęcia, których sens znać powinien każdy wykształcony człowiek. Jej walor poznawczy jest niezaprzeczalny, jej przydatność edukacyjna niekwestionowana. Jeżeli uda się doprowadzić całe przedsięwzięcie do końca – uważny widz będzie mógł z dumą powiedzieć o sobie, że odbył podstawowy kurs wiedzy o sztuce, i że zdobył podstawy jej języka. Przewidywana jest kontynuacja tego cyklu w rytmie rocznym.
Na wystawie obecni są, m.in.: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Sylwester Ambroziak, Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, F.-A. Bartholdi, Włodzimierz Borowski, Constanin Brancusi, Krzysztof Bednarski, Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Antonio Canova, Marek Chlanda. Patronuje im duch Fidiasza i kilku innych anonimowych arcymistrzów.
Koncepcja i aranżacja wystawy: Mariusz Knorowski
Muzeum Rzeźby Współczesnej
28. 04.– 17.06. 2007