Najnowszy projekt Sosnowskiej, zatytułowany 1:1, jest pochodną refleksji na temat powojennych koncepcji architektonicznych analizowanych przez pryzmat wschodnioeuropejskiej, zaskakująco żywotnej, mutacji Ruchu Międzynarodowego. Progres nierzadko ograniczał się w tym przypadku do impulsywnej, nieprzemyślanej modernizacji. Wymóg nowoczesności w powojennej Polsce był narzucony odgórnie i sterowany serią zarządzeń.
W ostatnim czasie Monika Sosnowska kilkakrotnie przekraczała, mniej lub bardziej sztucznie wytyczoną, granicę między sztuką współczesną a architekturą. Jej prace to często wyabstrahowane z przeszłości, osobliwe pamiątki po urbanistycznych utopiach, czerpiące inspiracje z psychodelicznych właściwości architektury. Sama artystka mówi: Wydaje mi się, że to, co robię znajduje się trochę w opozycji w stosunku do tego, czym jest architektura. Myślę również, że moja sztuka jest zupełnie inną dyscypliną, mimo że skupiam się na tym samym zagadnieniu, co architektura: formowaniu przestrzeni. Podstawową cechą architektury jest jej utylitaryzm. Architektura porządkuje, wprowadza ład, odzwierciedla systemy polityczne i społeczne. Moje prace wprowadzają raczej chaos i niepewność.
Niepewność wpisana jest również w jej najnowszy projekt. Dodatkowa struktura, która wyrasta w Pawilonie Polskim ma charakter niemal organiczny – pasożytuje na starszym o 70 lat budynku wystawienniczym. Szkielet modernistycznego pawilonu jest wbudowany we wnętrze polskiego pawilonu. Instalacja Sosnowskiej nie jest odwzorowaniem żadnej konkretnej powojennej realizacji architektonicznej. To anonimowa konstrukcja przywołująca swym kształtem budynki pawilonów handlowych i usługowych z lat 60. i 70. Niefunkcjonalna, piętrowa budowla nie mieści się w pawilonie, co sprawia, że jest przez niego miażdżona. Realizacja Sosnowskiej wpisuje się zarówno w kontekst lokalny, jak i w globalną dyskusję dotyczącą poszukiwania funkcjonalności, odejścia od stylizacji oraz prospołecznych zadań modernizmu.
komisarz pawilonu Agnieszka Morawińska
kurator wystawy Sebastian Cichocki
asystent komisarza Zofia Machnicka
Pawilon Polonia
52. Biennale Sztuki w Wenecji
10.06 – 21.11.2007