Zestaw filmów przygotowany przez Krzysztofa Jureckiego pt. Suplement do historii filmu eksperymentalnego i wideo w Polsce (1983-2006), który będzie można obejrzeć w Toruniu, jest próbą przypomnienia ważnych dokonań z lat 80. (taśma 16 mm) oraz ujawnienia najnowszej generacji artystów, działających w zakresie wideo na początku XXI wieku. Jednocześnie w majowym numerze magazynu Arteon ukazał się tekst K. Jureckiego pt. O czym zapomniano w historii polskiego filmu eksperymentalnego i wideo? (1983-2006).
Pokaz zaczyna się przypomnieniem polskiego filmu niezależnego i środowiska Kultury Zrzuty (1981-1990). Najważniejszą realizacją wyrażającą idee tego ruchu jest Movie Picture of Łódź Kaliska (1982). Jeden z nurtów, nazwany przez Andrzeja Kwietniewskiego neosocsurdada kontynuowany jest do tej pory przez Łódź Kaliską lub jej poszczególnych członków. W ramach Kultury Zrzuty działał także Zygmunt Rytka, który należy do czołowych artystów lat 80. w zakresie twórczości wyrosłej z konceptualizmu i sztuki ziemi. Łódź Kaliska w latach 90. wpłynęła na wielu twórców, czego przykładem jest zapomniana twórczość fotograficzna i filmowa Łodzi Fabrycznej (1988-98). Inny nurt z lat 90., też kontynuowany do chwili obecnej (nazwany „medytacyjnym, tworzony przez Marka Rogulskiego czy Andrzeja Dudka-Dürera), poszukuje za pomocą zapisu filmowanego stanów religijnych, sięgających szamanizmu lub tradycji dalekowschodniej (buddyzm). Bardzo różne mogą być inspiracje buddyzmem, o czym świadczą prace Marka Zygmunta i Mirosława Rajkowskiego. Własnej prywatnej mitologii poszukuje grupa Wspólnota Leeeżeć (Andrzej Miastkowski), która już na początku lat 90. wykonywała bardzo ważne prace o charakterze intermedialnym lub będące dokumentacją anarchistycznych akcji. Tradycja konceptualizmu i filmu strukturalnego wcale nie zanikła. Pojawiła się w pracach Marcina Nowaka i Michała Brzezińskiego, ten ostatni jest także interesującym teoretykiem najnowszego wideo. Duży talent posiadają tacy twórcy, jak Anna Orlikowska czy Leszek Żurek.
Czym jest najnowsze polskie wideo? Nie ma swego ściśle wyznaczonego obszaru, nie ma stałych reguł, ale ma historię wchodzącą w relacje z innymi dziedzinami plastycznymi, także z performance oraz cyberprzestrzenią.
Krzysztof Jurecki – krytyk i historyk sztuki, kurator wielu wystaw, autor tekstów z historii sztuki XX wieku, w tym przede wszystkim z historii fotografii (Exit, Kwartalnik Fotografia). Wykładowca w WSSiP w Łodzi oraz ASP w Gdańsku. W latach 1998-2005 był kierownikiem Działu Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi.
Prowadzenie: Krzysztof Jurecki
10 maja godz. 18
Galeria Wozownia